Pogledajte kako se rađa zvezda
Evropska svemirska agencija (ESA) i NASA su objavile ceo niz filmova o rađanju zvezda koje su astronomi mukotrpnim radom sastavili od fotografija koje je u poslednje dve decenije snimio svemirski teleskop Habl.
Snimci bacaju novo svetlo na proces u kojem nastaju zvezde poput našeg Sunca. Njihovo formiranje uglavnom je vrlo burno – užarena tela u stvaranju izbacuju blještave mase gasova koje ogromnim brzinama putuju svemirom u suprotnim pravcima.
Na snimcima se lepo vidi prodor mlazova kroz međuzvezdani prostor, paljenje i gašenje gasova, sudari materijala koji se kreću brzo s onima koji putuju sporo. Zabeležene pojave otkrivaju završne korake u fazi rađanja zvezda i pružaju dobar uvid u ponašanje Sunca pre nekih 4,5 milijardi godina.
"Zahvaljujući filmovima sada po prvi put možemo videti kako ti mlazovi deluju na okolinu", rekao je Hartigan. "Ove nam interakcije otkrivaju kako mlade zvezde utiču na okolinu iz kojeg same nastaju. Uz pomoć takvih zapisa sada možemo da uporedimo stvarnost sa simulacijama i laboratorijskim eksperimentima i možemo da vidimo koje aspekte interakcija razumemo, a koje ne."
Mlazovi su aktivna, kratkotrajna faza u formiranju zvezda i traju oko 100.000 godina. U stručnim krugovima nazivaju se Herbig-Haro objektima. Ime su dobili po Džordžu Herbigu i Giljermu Harou koji su ih istraživali 1950-ih. Astronomi još uvek ne znaju kako se stvaraju i koja je njihova uloga u procesu formacije zvezda.
Pored filma o rađanju zvezda, NASA je napravila snimak i rekonstrukciju prizora u kojem crna rupa guta zvezdu. Pogledajte kako to izlgeda ovde.