Sve o hemiji na jedan klik od vas
Kaskamo za Evropom kada je reč o visokom obrazovanju. Pola Srbije nema više od osnovnog obrazovanja, a ti podaci nam se ne dopadaju, izjavila je državni sekretar Ministarstva prosvete Tinde Kovač-Cerović.
’’Imamo za cilj da obezbedimo što bolje obrazovanje za što veći broj ljudi. Da bi do toga došlo, treba odgovoriti na pitanja da li je škola dostupna svima i da li znanje koje se nudi uopšte funkcionalno. Imamo negativan odgovor na oba pitanja’’, objasnila je Kovač-Cerović na promociji edukativnog sajta o hemiji - chemgeneration.com.
’’Škole ne nude funkcionalno znanje, a njegov nivo je ispod stupnja koji je u regionu. Napravili smo određeni napredak u periodu od 2006. do 2009. godine, ali imamo veće ambicije. Moramo ozbiljnije pristupiti, posebno u sferi prirodnih nauka, jer nema napretka u naučnom razvoju’’, istakla je ona.
Ona je, takođe, kritikovala pojavu da takva vrsta ’’beskorisnog’’, nefunkcionalnog
U planu stipendije
Prof. Jovančićević kazao je da će tokom juna početi razgovori o tome da ''BASF'' učestvuje u dodeljivanju stipendija studentima Hemijskog fakulteta. |
znanja izaziva odboj kod mladih da nastave da se bave time.
Kovač-Cerović je, komentarišući sajt chemgeneration.com., koji je nastao u saradnji Hemijskog fakulteta i kompanije ’’BASF’’, objasnila da bi ova internet stranica trebalo da probudi interesovanje za hemiju kod ljudi, posebno kod mladih.
’’Ovaj sajt može da ’izazove’ povećanu radoznalost, motivaciju, samostalno istraživanje i učenje. Nadam se da će izazvati ’zavist’ kod drugih disciplina, kako bi i one izgradile nešto slično ovome’’, rekla je ona.
Profesor i dekan Hemijskog fakulteta Branimir Jovančićević izrazio je očekivanje da će internet stranica doprineti interakciju hemičara sa dešavanjima u svetu, a samim tim i uticati na napredak hemije u državi. Direktor ’’BASF Srbija’’ Harald Kube ukazao je da je ’’hemija deo naših’’ života, i da je obrazovanje jedini način da se ostvari korist od pomenute prirodne nauke.
Glavni cilj sajta ''chemgeneration.com'' je da promoviše hemiju kroz razne multimedijalne sadržaje, interaktivne ilustracije, igrice i najmodernijih veb aplikacija, i na zanimljiv način približi je mlađim generacijama.
Pojedinačna poglavlja veb stranice detaljno govore o istoriji hemije, glavnim oblastima njene primene (saobraćaj, medicina, prehrambena industrija), i onim otkrićima za koja se očekuje da će biti predstavljena u bliskoj budućnosti.
2011. godina - godina nauke
UNESCO je proglasio 2011. godinu Međunarodnom godinom hemije i na taj načinželeo da oda počast otkrićima u hemiji i velikim hemičarima, kao npr. životu i radu Marije Kiri, koja je pre 100 godina dobila Nobelovu nagradu. |