Nikad veća ozonska rupa nad Zemljom
Rupa u ozonskom omotaču dostigla je rekordnu veličinu iznad Arktika zbog uticaja štetnih hemikalija i hladne zime, informacija je koju je objavila Svetska meteorološka organizacija, prenosi AP.
Zemljin ozonski omotač iznad Arktika pretrpeo je gubitak od 40 odsto od početka zime do kraja marta, što je više od prošlogodišnjeg gubitka od 30 odsto, zabrinjavajući su podaci koje je objavila Svetska meteorološka organizacija.
Organizacija smeštena u Ženevi za gubitak ozona okrivila je štetne hemikalije i veoma niske temperature u stratosferi.
Zbog promenjivog vremena i temperatura tokom nekih arktičkih zima ne dolazi skoro do nikakvog gubitka ozona, dok nekada niske temperature u stratosferi vode ogromnim gubicima u ozonu, tvrde UN-ovi stručnjaci.
Ovogodišnja zima je na Arktiku bila toplija od prosečne, dok su temperature u stratosferi bile niže od normalnih. Stručnjaci tvrde da gubici ozona nisu bili totalno neočekivani, a zabeleženi su posmatranjem sa tla i iz balona i satelita iznad Arktika.
Prema Protokolu iz Montreala postupno se smanjuje emisija štetnih tvari koje se koriste u frižiderima i raspršivačima pa se VMO nada da će se između 2030. i 2040. godine ozonski omotač izvan polarnih područja obnoviti i doći na nivo od pre 1980. godine.
Za Antarktik ta se predviđanja kreću između 2045. i 2060. godine, dok se očekuje da će se ozon iznad Arktika vratiti na normalu za deset do 20 godina kasnije.