Nemački satelit preti iz kosmosa
Nemački satelit Rosat nalazi se u orbiti već 20 godina i pružao je podatke za hiljade naučnih radova. Ali, sada je taj satelit u središtu pažnje iz potpuno drugog razloga. Naime, naučnici predviđaju da će pasti na Zemlju krajem 2011. godine.
Satelit Rosat težak je blizu tri tone, a 1999. godine, po završetku misije, izgubljena je kontrola nad njim.
Prema analizama nemačkih naučnika iz svemirske agencije DLR, satelit bi trebalo da padne na Zemlju krajem 2011. godine.
"Očekujemo ulazak satelita u Zemljinu atmosferu između oktobra i decembra ove godine", kazali su naučnici.
Još nije poznato da li će delovi satelita pogoditi Zemlju ili će sagoreti pri ulasku u Zemljinu atmosferu na temperaturi od 982 stepeni Celzijusa. Naučnici ističu da od brzine i ugla pri ulasku u Zemljinu atmosferu zavisi da li će neki delovi satelita pogoditi Zemlju.
"Prema našim trenutnim prognozama šanse da delovi Rosata udare u Zemljinu površinu su veoma mali. Kako smo izračunali, šanse da se to dogodi su 0,001 odsto", dodali su naučnici.
Rosat je lansiran 1990. godine i kružio je putanjom na visini 550 kilometara. Nosio je u to vreme najveći telskop za detekciju rengenskih zračenja u svemiru i zahvaljujući njemu načinjen je prvi rendgenski snimak Meseca, ali otkriveni su i tragovi za više od 200 zvezdanih eksplozija, odnosno supernova.
Prvo je bilo planirano da misija satelita traje godinu i po, ali nakon što se pokazala uspešnom i nakon što je satelit omogućio podatke za hiljade naučnih radova, misija je produžena na 10 godina.
"Od 17. novembra 1999. satelit više nije pod našom kontrolom", kazao je glasnogovornik DLR-a.
Satelit sada kruži na oko 500 kilometara od Zemlje, a naučnici smatraju da bi svaki pokušaj njegovog uništenja bio još opasniji, jer bi se mogli uništiti i drugi sateliti koji se nalaze blizu njega.
Satelit Rosat sada prati Evropska svemirska agencija, ali su istakli da ne mogu dati tačna predviđanja o padu satelita na Zemlju.