Kako je nastala naša galaksija
Debeli diskovi proizvedeni su u mnogo ranijoj fazi galaksije Andromede, što ih čini idealnima za proučavanje procesa koji su uključeni u galaktičku evoluciju.
Astronomi su prvi put identifikovali debeli zvezdani disk od starijih zvezda u galaksiji Andromeda (Messier 31) koji bi trebalo da im pomogne da bolje razumeju procese uključene u formiranju i evoluciji takvih galaksija.
Andromeda je najbliža velika spiralna galaksija našeg Mlečnog puta, a zvezde se u diskovima razlikuju po visini, širini i hemiji. Skoro 70 odsto zvezda nalazi se u unutrašnjem tankom disku, dok se debeli disk sastoji od starijih zvezda kojima je za svoju orbitu potreban veći put.
"Klasični tanki zvezdani diskovi, koji mogu da se vide preko Habla, rezultat su srastanja plina prema kraju galaksije, dok su debeli diskovi proizvedeni u mnogo ranijoj fazi galaksije, pa ih to čini idealnima za proučavanje procesa koji su uključeni u galaktičku evoluciju", rekla je vođa istraživanja Mišel Kolins.
Zvezde u Andromedi, astronomi proučavaju poslednjih pet godina preko teleskopa Kek na Havajima, a iz sopstvenih opažanja od ranije su pretpostavili da moraju da postoje dva diska. Naučnici se nadaju da će disk od starijih zvezda pronađen u Andromedi pomoći u otkrivanju od čega je izgrađena naša galaksija.