Evo kako da sprečite da vam kosa prerano osedi
Britanski dermatolozi uradili su niz eksperimenata kada su pronašli da do pedesete godine starosti, čak 50 odsto svetske populacije ima najmanje 50 odsto sede kose. Reč je o prirodnom procesu koji se zove depigmentacija, a često seda kosa počne da se pojavljuje u 20. i 30. godinama života.
Portal Brajt Sajd (Bright Side) piše da kompletno sedenje kose može da traje u periodu od deset godina, a obično stres utiče na ubrzanu promenju strukture dlake.
Razlozi zašto se javlja seda kosa mogu biti razni. Najpre je reč o genetici - ako je većina članova vaše porodice osedelo u ranim godinama, onda je velika verovatnoća da ćete I vi.
Takođe pojavu sedih dlaka mogu izazvati problemi sa tiroidnom žlezdom, deficit vfitamina B i gvožđa u krvi, uzimanje određenih lekova, loša ishrana, I pušenje koje utiče na protok kiseonika.
Kako da se borite sa sedima i da sprečite njihov nastanak?
Promenite ishranu
Uključite povrće, voće i hranu bogatu vitaminom B12 (riba i druga morska hraba, mleko, jaja, piletina), B9 (pirinač, bubrežasti pastulj, sočivo), bakar i gvožđe (indijski orah, badem). Ne samo da ćete tako obezbediti viši nivo proteina i vitamina koji će pomoći vašoj kosi, već ćete pomoći telu da zadrži oblik.
Posetite lekara
Proverite svoje zdravlje, posebno rad tiroidne žlezde. Lekarskim pregledom možete da utvrdite problem koji možda niste ni primetili.
Masaža
Uvedite masažu temena glave - tako ćete povećati protok krvi u folikulama dlake
Izaberite modernu frizuru
Kratka kosa uvek izgleda odlično, lako je negovati i vizuelno povećava volume. Druga opcija je da izaberete stepenasti duži bob. Ova frizura odgovara gotovo svim oblicima lica i može se stilizovati na razne načine.
Koristite maske za kosu
One će nahraniti koren dlake. Predlog je da napravite masku od dve kašike kokosovog ulja i sok od pola limuna. Ostavite da odstoji na glavi oko 10 minuta. Masirajte teme i isperite kosu.