Košulje za sva vremena
Košulje su odavno prestale da budu komad odeće koji je rezervisan samo za muškarce. Iako je sinonim muškosti i uspeha, košulju danas s punim pravom nose i pripadnice nežnijeg pola. Evoluirale su od uobičajenog platna u garderoberu do luksuznih i glamuroznih modela.
Uobičajene strukirane košulje uz dobro ukrojeno odelo rado šetaju dame koje sede na čelu korporacija, političarke, ali i slavne ličnosti. Dizajnerka i bivša pevačica Viktorija Bekam je jedna od njih. Tvrdi da je košulja osnov stila i da bez nje ne može da zamisli ormar.
Evolucija
Košulje su prvobitno nošene isključivo kao donji veš. Ovo nepisano pravilo je iščezlo tek krajem 19. veka. Do tada se smatralo nepristojnim ako neko nosi samo košulju bez ičega preko nje. Danas je košulja oživela kao zaseban komad odeće.
Modni kreatori kažu da u ovom komadu odeće mogu da izraze svu svoju kreativnost i da izađu iz okvira konzervativnog.
Tako danas mogu da se pazare košulje od svile sa pufnastim rukavima, providni modeli sa potpisom Balmaina i Gučija koje rado nose ekscentrične žene.
Na Instagramu vlada trend kupovine kariranih modela. Takve dugačke košulje u toplijim mesecima mogu da zamene haljinu. Devojke ih uklapaju uz farmerke, helanke, ali ih rado nose u kombinaciji sa kratkim teksas šortsem.
U poslednje vreme košulje koje se pertlaju i kopčaju na leđima polako osvajaju modnu scenu.
One su izbor romantičnih devojaka koje ih spajaju sa haljinama i pantalonama i, kako kažu, izgledaju smerno a opet pokazuju dozu seksepila zbog golih leđa. Sve popularnije su i košulje sa takozvanom ruskom kragnom koje damama od stila ne uskraćuju pravo na nošenje atraktivnih ogrlica jer današnja moda dozvoljava sve.
Napoleonov izum
Ukrasna dugmad na ivicama košulje takođe odavno nisu samo sinonim za mušku modu. Dame ih takođe rado nose. Zanimljiva je legenda koja kaže da je za dugmad na ovom komadu odeće zaslužan niko drugi do Napoleon Bonaparte koji je tražio da se njegovim vojnicima našije ovaj ukras kako ne bi brisali nos o rukav.