Od domaćice do modne ikone
Svetska modna scena mnogo bi propustila da je Vivijen Vestvud odlučila da ostane uzorna supruga i domaćica. Ipak, sudbonosni susret sa Malkomom Edvardsom (koji je kasnije promenio prezime u Meklaren) zauvek je promenio modu u Engleskoj.
Vivijen Isabel Sajer rođena je 8. aprila 1941. godine, na severu Engleske. Njen otac Gordon bio je radnik u fabrici municije, a majka Dora tkalja. Odrasla je u posleratnoj konzervativnoj radničkoj sredini, a krajem pedesetih godina prošlog veka preselila se s roditeljima u londonsko predgrađe Harou. Samouka je kreatorka, a jedino obrazovanje iz umetnosti stekla je na koledžu Harou, studirajući jedan semestar na Katedri za kovanje i obradu srebra.
Odustajanje od fakulteta obrazložila je rečima da to nije za nju. Studije je nastavila na učiteljskom koledžu. Po diplomiranju se i zaposlila. Naime, dobila je posao u osnovnoj školi u severnom Londonu kao predavač umetnosti. Radila je, nije mnogo izlazila i vreme je uglavnom provodila u samovanju.
Plastične grudi
Nedelja mode u Londonu 2003. godine ostala je upamćena u znaku Vivijen Vestvud. Ona je manekenima zakačila plastične grudi, te je potpuno ukrala pažnju svim ostalim dizajnerima. O njenom potezu pričao je ceo svet.
Godine 1961. upoznala je Dereka Vestvuda koji je postao i njen prvi suprug. Za svadbenu ceremoniju sama je kreirala svoju venčanicu, a tokom tri godine koliko su proveli u braku, rodio im se i sin Bendžamin. Međutim, susret sa Malkomom, koji je kasnije postao menadžer Seks pistolsa, naveo ju je da završi brak sa Vestvudom.
Meklaren je mladoj Vivijen pričao o politici i poeziji, a kako je izrađivao nakit tokom školovanja, upravo on je naveo Vestvudovu da počne da se igra sa modom. Otvorili su prodavnicu Seks i bili među pionirima jednog od najvećih pokreta moderne istorije. Vestvudova i Meklaren su postal sinonim pank revolucije, koja će obeležiti sedamdesete i zauvek promeniti lica muzičkog i modnog sveta. U braku dobili su sina Džoa.
Kolekcija za kraljicu
U čast 60 godina vladavine kraljice Elizabete Druge kreirala je posebnu kolekciju, a isto je učinila i kako bi promovisala Olimpijske igre u Londonu. Svoju ljubav prema Ujedinjenom Kraljevstvu često prikazuje kroz motiv britanske zastave.
Godine 1981. Vivijen Vestvud je prikazala svoju prvu kolekciju u Londonu, pod nazivom "Pirati", koja je bila inspirisana Boj Džordžom i homoseksualnošću. Svima je bilo jasno da je zvezda rođena.
Iako njen brak sa Meklarenom nije uspeo, ostali su upamćeni kao par koji je promenio istoriju mode. Dobitnik je brojnih nagrada, kako za najboljeg britanskog, tako i za najboljeg svetskog dizajnera.