Evo zašto vam smrde noge
Mislili ste da je znoj glavni odgovorni za ovu pojavu, e pa nije baš tako. Pravi krivci se kriju duboko iza njega
Neugodan miris stopala vam mole izazvati puno neugodnosti, pogotovo ako se javi onda kada ne treba. A možete ga lako držati pod kontrolom.
1. Hormoni
Razne hormonske promene menjaju način proizvodnje znoja i uopšteno utiču na miris tela. Zbog toga trudnice, mlade devojke s problematičnom kožom i žene u menopauzi često mogu da primete da im se menjam miris stopala zbog navale ili manjka određenih hormona.
2. Stres
Znoj koji telo proizvodi u stanju stresa drugačiji je od standardnog znoja koji nastaje zbog vrućine. Tačnije proizvodi se u drugačijim žlezdama, odnosno znojnicama zbog čega je njegov miris puno intenzivniji i neugodniji.
Ako je glavni okidač za vaš stres posao, nosite sa sobom rezervni par čarapa kako biste se presvukli kada primetite da je miris nogu postao prejak. Nošenje rezervnih čarapa u svim stresnim situacijama olakšaće vam borbu protiv mirisa stopala.
3. Obuća
Obuću koju često nosite biste trebali da redovno provetravate zbog toga što ona upijaju vlagu i znoj koji stvaraju vaše noge pa se miris obuće prenosi na stopala. Stručnjaci preporučuju da cipelama uvek date minimalno jedan dan odmora nakon nošenja i da koristite druge cipele.
Izrazito je važna pravilna i svakodnevna nega nogu. Obavezno nekoliko puta neeljno napravite piling stopala i uklonite ostatke suvekože, a po potrebi negujte stopala losionom ako vam se koža suši. Nosite pamučne čarape što je više moguće i birajte prozračnu obuću.
4. Atletsko stopalo
To je infekcija s kojom se često susreću osobe koje odlaze u teretanu, a do nje može doći ako peškire ne perete redovno. Takvu infekciju lečite antifungalnim kremama, ali zaboravjate da će vlaga i toplina koje nastaju prilikom vežbanja pomoći razvoju bakterija koje pokušavate da uništite.
Zato stručnjaci savetuju da kremom mažete dno i strane stopala, a za prste i prostor između njih koristiteantifungalni puder.