Sve što niste znali o botoksu: Koliko je injekcija mladosti opasna?
Botoks je u koncentrovanom obliku smrtonosan, ali u malim i razblaženim dozama je postao eliksir, koji većina estetskih hirurga i kozmetičara smatra - čudesnim! Od trenutka kada je sasvim slučajno otkriveno da ovaj opasan otrov može da podmladi, naveliko su počele da ga koriste i žene i muškarci, čak i pored brojnih komplikacija i rizika koje izazava.
Većinu emocija ljudi iskazuju mimikom lica i to zahvaljujući radu 26 mišića, od kojih je čak 11 neprekidno aktivno. Ipak, zbog tog njihovog stalnog pokretanja i nastaju takozvane mimične bore i borice.
Slučajno otkriveni "peglač" bora
Međutim, od kako je pre desetak godina sasvim slučajno otkriveno da pacijenti, koji su imali paralizu mišića lica nemaju bore na toj strani, botoks je postao najomiljeniji otrov planete! Jednostavno, svi hoće botoksom da se podmlađuju... Naime, ubrizgavanjem botoksa blokira se prenošenje signala između nerava i mišića, pa osoba prestaje da pravi grimase, koje su joj izborale čelo i deo oko očiju.
Šta je botoks?
Botoks je skraćenica za botulinumtoksin, derivat otrova koji proizvodi bakterija Klostiridium Botulinum, jedan od najjačih i najsmrtonosnijih bakterijskih toksina. U kozmetičke svrhe koristi se u veoma razređenom obliku.
Botoks je jednostavno i lako ubrizgava, tokom 15-ak minuta u nekoliko raznih tačaka i to veoma tankom iglom, u površinski deo mišića. Efekat se ne javlja odmah, već postepeno kroz 14 dana, a dejstvo traje otprilike šest meseci, mada je taj period kraći kod ljudi, koji češće pomeraju mišiće lica, odnosno prave grimase!
Da bi se produžio interval, primena botoksa može da se kombinuje s mezoterapijom koja ima sličan efekat, ali drugi princip delovanja.
Botoks kao lek
Tokom 70-ih godina oftalmolozi su počeli da koriste blaže doze botulina u lečenju razrokosti i ispostavilo se da on utiče na povlačenje bora. Drugi istraživači su zaključili da je botoks efikasan u lečenju preteranog znojenja dlanova i pazuha, dok je doktor Lorens Njuman, neurolog sa njujorškog Instituta za glavobolje, zagovornik teorije da botoks ublažava napade migrene i smanjuje glavobolje. Ipak, još nije siguran na koji način botoks utiče na glavobolju, ali pretpostavlja da ne umrtvljuje mišiće, već nervne impulse koji izazivaju bol.
Opasna injekcija mladosti
Američka uprava za hranu i lekove pre nekog vremena je izdala upozorenje o botoksu, verziji protiv bora zvanoj botoks kozmetiks i njegovom konkurentu majobloku, produktima koji koriste botulinski otrov kojim se blokiraju nervni impulsi s ciljem opuštanja.
Botoks se najčešće koristi u tretmanima "peglanja" bora tako što paralizuje mišiće lica, ali ima i širu primenu u lečenju grčenja mišića vrata. Među potencijalnim opasnostima mogu da se pojave i one estetske, kada, na primer, čelo izgleda toliko glatko da osoba izgleda kao da ima masku. Međutim, ima i onih ozbiljnijih, kada zbog preterane upotrebe botoksa, otiču pojedini delovi lica, a česte su i alergijske reakcije.
FDA istražuje smrtne slučajeve dece koja su većinom bila obolela od cerebralne paralize sa grčevima u nogama, a u čijem je lečenju korišćen botoks.