Šta izaziva akne kod odraslih?
Sve više žena pati zbog problema akni u odraslom dobu, a one su obično signal poremećaja u hormonima koji mogu upućivati i na druge zdravstvene probleme, tvrdi dermatolog dr. Kanade Šinkai sa Univerziteta Kalifornija.
On smatra kako lekari koji olako prepisuju tretmane za lečenje akni poput antibiotika greše, jer su potrebne detaljne analize kako bi se utvrdio njihov tačan uzrok, piše Fox News.
Nedavna naučna studija pokazala je kako kod oko 80 posto žena koje su uzimale antibiotike nije došlo do poboljšanja stanja. Ako se akne javljaju kao rezultat hormonalne neravnoteže, česti popratni simptom su i neredovni menstrualni ciklusi. Zbog toga je ključno problem akni tretirati lekovima koji deluju na hormone.
Uzroci neravnoteže hormona
Sindrom policističnih jajnika
Jedan od najčešćih uzroka akni je sindrom policističnih jajnika, a kod njega su akne tipično raspoređene na donjoj polovini lica i uzduž linije vilice. Takođe, prisutno je i gojenje te usporen metabolizam. Akne mogu da nastanu i kao rezultat viška muških hormona, tj. testosterona koji uzrokuje i pojačani rast dlaka, dublji glas i povećanje mišićne mase. Kod takvih slučajeva akne se najčešće leče kontracepcijskim pilulama koji vraćaju hormone u ravnotežu.
"Preteška" šminka
Uzrok akni može biti i šminka koja začepljuje pore i ne omogućava im da dišu, zbog čega dolazi do bolne upale i gomilanja sebuma. To se posebno odnosi na mešovitu i masniju kožu koja je sklonija nastanku bubuljica i akni. Rešenje je šminka na bazi vode i minerala, kao i svi kozmetički proizvodi na kojima je naglašeno da nisu komedogeni, tj. ne pospešuju gomilanje masnoća u porama.
Preagresivni tretmani
Prečesta pranja lica kao i agresivni kozmetički tretmani koji deluju kao piling te isušuju kožu mogu dovesti do preteranog lučenja sebuma i pogoršanja problema s aknama. Koristite li tretman protiv akni, posavetujte se s dermatologom i neka vas on uputi koliko često smete da perete lice te kojim tačno redosledom.