Bakini recepti za lepšu kosu
Luksuzni šamponi, maske, tretmani ili obična kišnica, maslinovo ulje i jaja-šta je najbolja opcija za negu kose? Verovatno u svemu ima ponešto istine, ali u doba krize lakše se odlučujemo za one jeftinije varijante. Zato je njujorški specijalista za negu kose Filip Kingslej odlučio da otkrije kako se to radilo u vreme naših baka i zašto te opcije i nisu baš najbolje u savremeno doba.
Jedna od najstarijih metoda koja se propisuje za negu kose je pivo, odnosno ispiranje kose pivom. Nakon što tečnost ispari na kosi ostaje ječam iz piva koji zaista kosi daje težinu i strukturu, ali (za neke) možda loša propratna pojava je miris piva koji će vas pratiti na svakom koraku.
Sledeća na popisu je kišnica, koja je puno mekša od vode iz slavine, pa se pre modernih šampona često koristila kako bi omekšala kosu i dala joj sjaj. Ali, kako sada ima raznih šampona za kišnicom nema potrebe, osim ako niste eko-savesni.
Često se među starim porodičnim receptima koji se prenose sa kolena na koleno za negu kose spominje i maslinovo ulje. Ali, praksa je pokazala da ako nanesete čisto ulje na kosu dobićete samo masnu kosu. Zato se ulje koristi samo u posebnim mešavinama.
Slična stvar je i sa jajima koja neće uspeti da u potpunosti prodru u kosu, pa se nikako ne mogu meriti čak ni sa onim relativno jeftinim regeneratorima. Ukoliko ste ipak odlučili da probate recept vaše bake nemojte ih barem ispirati toplom vodom, jer će vam kosa dobiti miris engleskog doručka.
Kao dobar regenerator se često preporučuje i majonez, koji bi zbog kombinacije ulja i vode teoretski mogao biti dobar za kosu, ali celi proces bi izašao na kraju skuplje od običnog regeneratora.
Znači, iako je baka imala dobre predloge, savremeni frizeri više naginju ka dobrim regeneratorima i šamponima. Ali na vama je da probate i jedan i drugi predlog.