Lolite i mange na ulicama Tokija
Japan je počeo da uvodi zapadnu modu u svakodnevni život negde sredinom 19. veka. A, 150 godina kasnije, na početku 21. Japan, posebno prestonica Tokio, daje svetu ono što se podrazumeva pod terminom "ulična moda“ koja je otišla toliko daleko da se neki u Evropi ne bi usudili ni da se pojave na maskembalu u garderobi koju mladi Japanci "šetaju“ ulicama.
Termin "ulična moda“ se koristi kako bi opisao izgled osobe koja je na svojstven način iskombinovala savremenu garderobu sa tradicionalnim načinom odevanja. Takvu odeću su nekada uglavnom mladi sami pravili.
Međutim, onog momenta kada je ovaj trend počeo da se širi, modna industrija je preuzela primat u proizvodnji "ulične mode“, zarađuući na tome milijarde dolara. Japan je postao najinovativnije i najveće nacionalno tržište, a stilovi nekada postaju toliko ekstremni i avangardi, da sve više liče na haut-couture (visoku modu) koja se samo gleda na evropskim modnim pistama.
Mnogi mladi Japanci misle da je upotreba sve čudnijeg izgleda put ka njihovoj slobodi izražavanja koja ne dolazi do izražaja kada su obični "Japanci“ i igraju svoje društveno određene uloge. Iako nekome može izgledati da tamnjenje kože, kako bi se izgledalo kao neka američka hip-hop zvezda, nije baš najnormalnija stvar koju bi mladi čovek mogao da uradi, to je samo početak kada se pogleda u koje sve uloge sebe stavljaju.
Lolita
Mada obuhvata najrazličitije stilove i teme, Lolita je postala najprepoznatljiviji stil među japanskim devojkama. Japanke svoju kosu farbaju u plavu i smeđu boju kako bi bile što „slađe“. Razlikuju se gotik Lolita koja inspiraciju crpi iz Viktorijanskog stila sa svom gotskom ikonografijom, zatim slatka Lolita u ružičastim haljinicama koje liče na dečje, sa temama omiljenih princeza iz bajki i plišanim igračkama. Tu su i pank Lolita koja ponekad izgleda potpuno ludo, a ne predaje se ni izgled kasične Lolite.
Ganguro
Ganguro ulična moda je postala popularna među Japankama početkom 2000-ih. Tipičan izgled Ganguro devojke je odeća drečavih boja, mini suknje, sarong u raznim bojama, izblajhana kosa, jako taman ten, veštačke trepavice, mnoštvo raznobojnog nakita, crni i beli ajlajneri i neizostavne platforme.
Kogal
Kogal izgled je zasnovan na školskim uniformama, ali sa veoma kratkom škotskom suknjom i dokolenicama. Devojke koje tako izgledaju sebe zovu giaru (devojčica). Stil je bio posebno popularan 90-ih, a sada se ponovo pojavljuje.
Bosozuku
Iako se bosozuku moda ne koristi od 90-ih, stereotip ovog izgleda se često pojavljuje i karikira u japanskim medijima, posebno anima i manga stripovima i filmovima. Bosozuku je obično u kombinezonu koji je otkopčan kako bi se na golom telu videli ispisani slogani ili zavoji, uvučenom u duboke dizme, radničkom ili vojničkom, sa dugačkim kaputom preko toga.
Vižual Kei
Stil Vižual Kei se sastoji od upečatljive šminke, neobičnih frizura i i još neobičnijih kostima. Androginost je popularan aspekt ovog stila.