U čijim rukama je budućnost FIAT-a?
Italijansko-američka kompanija Fiat Chrysler Automobiles (FCA) postavila je pre nekoliko dana Majkla Menlija za novog direktora i naslednika Serđa Markjonea, koji je preminuo u sredu.
Menli nema toliko zvučno ime u autoindustriji, rođen je u Engleskoj, diplomirani je inženjer, uz master poslovne administracije i ima klasičan profil čelnika kompanije iz auto-industrije.
Karijeru je počeo u prodajnom salonu, dakle zna kako izgleda rad na "terenu", u prvim redovima prodaje. Kada je firmu u kojoj je radio 2000. kupio Daimler Chrysler, Menli je postao odgovoran za razvoj prodajne mreže za Veliku Britaniju.
Nakon tri godine stigao je do sedišta kompanije u Detroitu, a pošto su Nemci prodali Chrysler fondu Cerebrus 2007, postao je direktor prodaje i odgovoran za razvoj brenda u Aziji. U trenutku velike ekonomske krize bio je potpredsednik Chryslera i glavni za globalnu prodaju, ali ubrzo je kompanija bankrotirala.
Dolaskom Fiata i stvaranjem FCA grupacije Menli postaje direktor Jeep odeljenja i pod njegovim vođstvom ovaj brend beleži najbolje rezultate u istoriji. Prodaja je sa 497.000 u 2008. "skočila" na 1,9 miliona u prvoj polovini 2018, uz razvoj novih verzija Cherokee, Compass, Renegade, Wrangler i Grand Commander modela, te otvaranja fabrika u Kini, Brazilu i Italiji.
Menli je učinio Jeep dominantnim igračem u segmentu, ovaj brend pokriva čak 80% SUV segmenta, a sprema se da do 2022. pokrije ceo segment sa kamionetom i modelom sa sedam sedišta, povratkom modela Wagoneer, a u planu je i najmanji urbani model u klasi ispod Renegadea.
Engleski inženjer ima drugačije "političke" karakteristike u odnosu na svog prethodnika Markjonea, ali će one omogućiti FCA da nastavi utabanom stazom čiji je cilj investicije od 45 milijardi dolara do 2024, od čega devet milijardi u električni segment.
Za razliku od Markjone ima autoritet u tehničkom sektoru, izuzetno dobro poznaje tržište Azije, koje je danas možda i ključno u automobilskoj industriji. Treća važna njegova karakteristika je američko tle, koje postaje izuzetno nestabilno usled trgovinskog "rata" SAD na čelu sa predsednikom Donaldom Trampom sa Kinom.
Najveća promena njegovim dolaskom je što će se fokus kompanije sada još više pomeriti sa Torina, značajno više će udaljiti Fiat i FCA od Italije nego što je to i Markjone uradio i ostavio mu u nasleđe.
Štaviše, prvi put u istoriji Fiata direktor kompanije ne govori italijanski!
Ipak, FCA bi s njim trebalo da dobije na poznavanju prodajne mreže i razvoja brenda i tako izvuče maksimum iz prilike koju pružaju premijum modeli poput Maseratija i Alfa Romea.
Glavno pitanje ispred FCA sa Menlijem na čelu je da li će on ubrzati i kompletirati najavljena spajanja sa drugim kompanijama, a pominjali su se Hyundai i Kinezi, ili će da ostavi sopstveno nasleđe tako što će odvesti FCA u nekom novom smeru