Za novi zakon, nove kazne
Nove izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja predviđaju i drastično povećenje pojedinih kazni, o čemu piše i sajt "Polovni automobili".
Šta ako pokušate da se izvučete od kazne tako što ćete tvrditi da je neko drugi vozio auto? Može li da se dokaže vaša odgovornost u tom slučaju? Šta ako policija ne može da dokaže da ste vi vozili, a želi da vas natera da kažete ko je vozio?
Neki vozači dođu na ideju da negiraju da su oni vozili auto kada ih snimi kamera u nekom prekršaju, a preko snimka kamere ne može tačno da se utvrdi ko je bio za volanom. Isto važi i kada budu uhvaćeni u nekom prekršaju na drugi način bez zaustavljanja od strane policije u tom trenutku.
Pročitajte još:
* Ovo su najpopularniji polovnjaci u Srbiji
* Košta 2,4 miliona evra, a povlače ga zbog serijske greške?!
Možda zaista nisu oni vozili, već neko od članova porodice ili prijatelja, pa žele njih da poštede neprilika žrtvujući sebe, pošto neko mora da bude kažnjen.
Prema trenutnim propisima, ukoliko vlasnik automobila odbije da kaže ko je načinio prekršaj tim automobilom, biće kažnjen... Krenimo ipak redom.
Kao prvo, u takvoj situaciji treba da se odazovete pozivu policije – da odete u policijsku stanicu ili da ih pismenim putem obavestite o identitetu vozača koji je upravljao vozilom koje je snimljeno u trenutku prekršaja. Ili da priznate da ste vi vozili. Ukoliko ne uradite ni jedno, ni drugo, ni treće, preti vam kazna od 15.000 do 30.000 dinara, pošto odbijate da otkrijete ko je vozio auto.
Takođe može doći i do prekršajnog postupka protiv vas zato što ste omogućili da se vašim vozilom napravi saobraćajni prekršaj, što donosi još jednu kaznu od 6.000 do 20.000 dinara.
Nova kazna
Po novim pravilima, koja bi uskoro trebalo da stupe na snagu, kazna za gore pomenutog vlasnika automobila biće od 100.000 do 120.000 dinara ili najmanje 15 dana zatvora.
Dakle, mnogi koji su do sada čak i bili spremni da se žrtvuju za nekog drugog, sada će verovatno dvaput razmisliti pre nego što to urade.
Kada će ova pravila stupiti na snagu?
Vlada Srbije usvojila je ovaj predlog (u sklopu drugih izmena ZOBS), a sada ostaje da ga usvoji skupština, zatim da se objavi u Službenom glasniku i onda nakon 8 dana počinju nova pravila.