Kako da održite hladovinu u autu iako nemate klimu
Kožna sedišta, volan i kopče pojaseva mogu uzrokovati ozbiljne opekotine.
Asfalt gori, u domovima je nepodnošljivo uprkos klima-uređajima, a u automobilima je pakao! Čim temperatura pređe 30 stepeni, boravak u nerashlađenom automobilu je nepodnošljiv.
Naročito kada se parkiramo pod užarenom zvezdom i posle nekoliko sati krenemo u vožnju. Tada možemo samo da se srušimo od vrućinčine jer u autu živa u termometru može skočiti i do 90 stepeni.
Iz tog razloga upozoravamo da nikako ne ostavljate decu ili kućne ljubimce u zaključanom automobilu.
Evo i kako da održite hladovinu u autu, naročito ako nemate klimu.
Izbacite stvari
Vrućina može nepovratno oštetiti CD-ove, elektronske naprave i mobilne telefone, muzičke plejere, igračke. Ako pojedine stvari retko koristite u autu, ostavite ih u kući, a neophodne držite u gepeku.
Parkirajte u hladu
Možda parkiranjem ispod stabla rizikujete da se prljavština ili ptičji izmet nađu na vašem krovu ili prozorima, ali će vam bar biti ugodnije i podnošljivije. Ako hladovine nema ni na mapi, ostavite auto tako da sunce direktno udara u zadnji prozor, nikako na vetrobransko staklo. Tako ćete izbeći ekstremno zagrevanje prednjih sedišta i volana.
Vetrobranski suncobran
Njime ćete zaštititi unutrašnjost auta od najjačih sunčevih zraka. Vrućina neće nestati, ali će svakako biti manja i podnošljivija. Osim toga, ovi suncobrani doprinose bržem rashlađivanju auta nakon što se uključi klima.
Zaštita na bočnim staklima
Ove „naprave” vrlo dobro štite zadnja sedišta i decu od vrućine. Takođe, uspevaju i da koliko-toliko smanje temperaturu. Nažalost, samo luksuzniji automobili u standardnoj opremi imaju zaštitne „roletne”.
Hladna koža
Kožna sedišta i volan mogu se zagrejati do te mere da uzrokuju ozbiljne opekotine. Da biste to izbegli, potrebno je da na sedišta stavite peškire ili neki zaštitni materijal. Upravo to će sprečiti prvi kontakt s vrelim sedištima. Vrelinu volana ublažićete tako što ćete na komad krpe sipati malo vode i obrisati upravljač. Takođe, dobra je stvar imati i flašu sa raspršivačem punu vode. Iako će voda možda odmah ispariti, direktno će smanjiti visoku temperaturu. Nakon samo nekoliko puta prskanja, volan, menjač i metalni delovi vratiće se na normalnu temperaturu.
Pazite se pojaseva
Iako zvuči banalno, metalne kopče sigurnosnih pojaseva mogu se zagrejati do ekstrema, tolikih da mogu uzrokovati opekotine. Zato valja pripaziti pri stavljanju pojaseva, pogotovo deci. I u ovom slučaju će pomoći raspršivanje vode ili brisanje kopči mokrom krpom nekoliko puta zaredom.