Niko kriv za pojaseve, ali vozači plaćaju ceh
Rešenje problema, sa kojima se suočavaju vozači prilikom registracije automobila zbog ranije unetih netačnih podataka u saobraćajne dozvole, još se ne nazire.
Jer sve nadležne institucije ističu da nisu odgovorne i da rade po slovu zakona, počevši od MUP, do Agencije za bezbednost saobraćaja.
Po toj logici, građanima preostaje samo da ćute i plaćaju ispravljanje netačnih podataka iz saobraćajnih dozvola za koje su oni najmanje krivi. Da takvo stanje nikako nije održivo, jasno je bilo i iz brzog reagovanja potpredsednice Vlade i ministarke saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture Srbije Zorane Mihajlović.
- Bezbednost vozača u saobraćaju je nešto na čemu insistiram, ali nije logično da oni plaćaju tuđe greške - rekla je Mihajlović.
U Agenciji za saobraćaj Srbije kažu da je postupak ispravke pogrešno upisanih podataka propisan Zakonom o bezbednosti saobraćaja i da oni postupaju samo shodno zakonu.
- Zbog takvog, neuređenog stanja u oblasti tehničkog pregleda najviše gube građani kojima je ugrožena bezbednost, pri čemu moraju bespotrebno da plaćaju i raznorazne namete i takse, ali i država koja zbog neplaćenih poreza gubi oko milijardu dinara godišnje - kaže Trifun Stojanović, predsednik Udruženja teničkih pregleda Srbije.
Stojanović objašnjava da je problem nastao još 2009. godine kada je donet Zakon o bezbednosti saobraćaja Srbije (ZOBS), a nisu usvojeni ni odgovarajući pravilnici koji regulišu ovu oblast.
Tako član 341. ZOBS propisuje da "Bliže propise za sprovođenje ovog zakona određuje ministar unutrašnjih poslova u roku od šest meseci."
Zato je i moguće da se posle više godina registracije jednog te istog vozila vlasnik iznenadi kada mu na liniji tehničkog pregleda saopšte da vozi automobil sa manje sedišta nego što je mislio, da je težina vozila upisana pogrešno i slično...
Vlada Marinković iz Nacionalne asocijacije tehničkih pregleda (NATEP) kaže da su sva udruženja do sada više puta slala razne dopise, molbe i predloge nadležnima, ali da pomaka nije bilo. Nagomilavali su se samo problemi.
- Od sedišta, prikolica, folija na staklima, pojaseva, do kabina za traktore, spisak muka i nas i vlasnika vozila je podugačak. Skoro da više i ne verujemo da će se bilo šta promeniti - kaže Marinković.