Evo koliko košta da ispravite "kratere" od grada na autu
Posle grada, eventualna oštećenja koja nastanu na automobilu mogu da izazovu veliku glavobolju vlasnicima. Oni koji žele da limariju automobila vrate u prvobitno stanje, ponekad se suočavaju sa popravkama koje mogu da koštaju od stotinu, pa i do nekoliko stotina ili hiljada evra…
Najjednostavnije je oštećene delove zameniti novim, ali retko ko ima para za tako nešto. Zato, postoje različite metode reparacije, ali ni one na kraju nisu jeftine, a i u većini slučajeva kvalitet reparacije zavisi od brojnih faktora.
Počevši od stepena oštećenja, kvaliteta limarije na automobilu, farbe i laka kao i starosti vozila jer najteže je raditi na starim i već oštećenim vozilima.
Predstavljamo vam neke od metoda kojima mogu da se poprave oštećenja na limariji, kako vaš automobil ne bi izgledao "kao loptica za golf"…
Pročitajte još:
* VIDEO: Proverite ko vam spava ispod haube!?
Metoda peglanja
Ovo je jedna od osnovnih i najstarijih metoda koja se koristi prilikom ispravljanja limarije, a primenjuje se i dan-danas. Uz pomoć raznih čekića i podmetača gotovo sva oštećenja se mogu ispraviti i vratiti u prvobitno stanje, a jedini problem je što ovom, pomalo grubom metodom često dolazi do oštećenja farbe i laka pa je kasnije neophodno farbanje ispravljenog dela.
Ipak, kod težih oštećenja ovo je metoda koja se i dalje najčešće primenjuje. Okvirna cena je od 12.000 dinara po delu (hauba, vrata…) sa farbanjem i lakiranjem.
Metoda lepljenjem
Ona se praktikuje na delovima kao što su ram krova, stubovi, rubovi i tome slično. Kao što joj ime kaže, ova metoda se izvodi pomoću specijalnog lepka i alata, a prednost joj je, kao i u slučaju metode masiranja što ne oštećuje lak i farbu na vozilu.
Na ovaj način mogu se ispraviti razna ulubljenja na tim delovima nastala usled grada, ali i štete nastale pri parkiranju ili manjem sudaru. Postupak je sličan onom koji se primenjuje sa tačkastim zavarivanjem, ali zahvaljujući činjenici da se koristi lepak tokom njega ne dolazi do oštećenja laka i farbe.
Okvirna cena pripreme i finaliziranja je oko 3.000, a uklanjanje ulubljenja od 1.800 dinara za dva ulubljenja pa naviše.
Pročitajte još:
* Evo šta obavezno morate da imate u automobilu kad vas policija zaustavi
* VIDEO: Evo zašto je BMW u Rusiji ukleti auto
* Ako idete autom na more, evo koje kazne možete da "popijete"
Metoda indukcijom
Primenom specijalnog aparata za ispravljanje indukcijom pojedina oštećenja se mogu ispraviti lako i jednostavno i to bez oštećenja farbe. Ovde je najčešće slučaj s manjim oštećenjima, upravo onakva kakva nastaju od grada, a mašina ih efikasno rešava.
Za potrebe reparacije koristi struju koja metodom indukcije neposredno greje deformisanu limariju sa donje strane. Metal se vraća u prvobitnu formu praktično bez oštećenja na laku i farbi jer induktor nije direktan izvor toplote. Ovaj metod je prilično efikasan, ali kao što smo rekli može se koristiti samo za manja oštećenja.
Za potrebe ispravljanja metodom indukcije koristi se posebna mašina - induktor. Okvirna cena je od 12.000 dinara po delu (hauba, vrata) sa farbanjem i lakiranjem.
Metoda blagim punktovanjem
Ovo je klasična metoda za izvlačenje ulubljenja koja se u težim slučajevima koristi i danas. Slična je metodi lepljenja ali se u ovom slučaju primenjuje tačkasto zavarivanje odnosno punktovanje. Ideja je da se na mesto ulubljenja privremeno zavari, odnosno punktuje elektroda koja kasnije služi kao mesto zahvata prilikom izvlačenja.
Kao što smo rekli, ova metoda se koristi u slučajevima težih oštećenja kada je već izvesno da će oštečeni deo morati da se gituje ispravlja i ponovo farba. Iako se ova metoda ponekad koristi i za oštećenja od grada, najčešće je u upotrebi kada se repariraju oštećenja nastala prilikom parkiranja, usled sudara i slična oštećenja.
Okvirna cena od 12.000 dinara po delu (hauba, vrata…) sa farbanjem i lakiranjem.