VIDEO: "Jugo - poslednji stvarno užasan auto"
Povodom jubileja, 30 godina od izvoza prvog Juga u SAD, Bi-Bi-Si je dao osvrt na sudbinu ovog automobila, prema kome većina našeg naroda i dalje ima sentimentalan odnos.
Pre 30 godina kragujevačka "Zastava" izvezla je prvi Jugo GV na američko tržište i ponudila ga kupcima po ceni od 3.990 dolara.
Britanski Bi-Bi-Si u tekstu povodom jubileja dolaska Juga GV u Ameriku, piše da se oznaka GV odnosila na "Good Value" (dobra vrednost), ocenjujući da je to bila loša marketinška poruka, koja je od samog starta bila osuđena na propast.
Za prodor Juga na američko tržište najzaslužniji bio biznismen Malkolm Briklin.
Sredinom 1980-ih godina je u SAD bilo poželjno da svako poseduje jeftino i ekonomično prevozno sredstvo, što je Briklin iskoristio.
Kisindžer pomogao da Jugo dođe u SAD
Uz pomoć američkih političara Henrija Kisindžera i Lorensa Iglbergera postignut je dogovor sa jugoslovenskim vlastima i Jugo je prvi put Americi predstavljen na sajmu automobila u Los Anđelesu 1984. godine.
Da bi mogao da se prodaje u SAD na Jugu je moralo da se izvrši oko 500 prepravki.
Iako je automobil zasnovan na Fijatu 127 sa maksimalnom brzinom od oko 138 km/h u tom trenutku bio najsporiji na američkom tržištu, njegova prodaja je išla munjevito, navodi Bi-Bi-Si.
Izvoz je, međutim, 1992. zaustavljen raspadom bivše Jugoslavije i ratom, a Bi-Bi-Si podseća i da je NATO 1999. bombardovao fabriku "Zastava automobili", navodno pogrešno misleći da je reč o "Zastava oružju".
Vremenom je Jugo Amerikancima postao glavni predmet šala.
"Mogao bi da udvostučiš vrednost Juga, samo ako mu napuniš rezervoar", bila je jedna od šala koja je kružila Amerikom sredinom 1980-ih.
Jugo je bio i "zvezda" u nekoliko filmova
Iako je bio predmet podsmeha u nekoliko navrata i u popularnoj emisiji Bi-Bi-Sija "Top gir", britanski javni servis na kraju postavlja pitanje "koliko je Jugo zaista bilo loš?”.
Istraživanje koje je 1987. objavio magazin "Popularna mehanika" pokazuje upravo suprotno.
Oko 78 odsto vlasnika Juga u SAD ocenilo je kvalitet svog vozila kao "dobar" ili "odličan", dok je 42 procenta navelo da bi ponovo kupili isti automobil, podseća Bi-Bi-Si.
Jugo se proizvodio od 1980. do 2008. a prodat je u blizu 800.000 primeraka.
Kragujevačka "Zastava" je u ovaj automobil ugrađivala motore snage 45, 55, 60 i 65 konjskih snaga.
Na kraju, pogledajte čuvenu scenu iz filma "Umri muški", gde Brus Vilis i Semjuel L. Džekson "uživaju" u ludačkoj vožnji u Jugu: