Ko je kriv? Sudar bicikla i taksija izazvao polemike
Manji saobraćajni incident koji se dogodio na ulicama Londona ponovo je rasplamsao večnu debatu između vozača automobila i bicikala. Nije nam namera da ovaj prilog posluži za "obračun" između biciklista i automobilista i svaljivanje krivice jednih na druge, već upravo suprotno - ideja je da se poveća tolerancija i solidarnost između različitih grupa učesnika u saobraćaju.
Iako nužna, koegzistencija bicikala i četvorotočkaša u saobraćaju nije jednostavna naročito u starim urbanim jezgrima gde nema mesta za zasebne biciklističke staze. Na takvim mestima do izražaja dolazi saobraćajna kultura i poštovanje propisa, kako biciklista, tako i vozača.
Ipak, povremeno se dešavaju incidenti, poput pomenutog u Londonu. Snimak lakšeg sudara jednog londonskog taksija i bicikla, koji je na sreću prošao bez povređenih, izazvao je polemike između dveju često suprotstavljenih strana.
Pogledajte kako je došlo do ovog incidenta:
Na videu je zabeležen trenutak kada vozač bicikla pokušava da prestigne taksi vozilo koje u tom momentu skreće u bočnu ulici, nakon čega biciklista udara u prednji levi deo automobila i pada. Sve se dogodilo pri malim brzinama, pa je nezgoda koja je mogla skupo da košta biciklistu prošla bez većih posledica, a nakon kraćeg razgovora vozači taksija i bicikla su se čak rukovali i nastavili svako svojim putem.
Ipak, postavlja se pitanje ko je ovde krvi? Biciklista ili taksista? Ili možda obojica?
Na snimku se vidi da ulica kojom se kreću nema zasebnu biciklističku stazu, pa biciklisti voze trakom za autobuse, koju koriste i taksi vozila. Jedna od prednosti vožnje bicikla u gradu je što je on pokretljiviji i brže se provlači kroz zakrčene ulice. Biciklsita sa snimka hteo je da iskoristi tu prednost, ali u pogrešnom trenutku i sa pogrešne strane - krenuo je u obilaženje taksija upravo kada je taksista želeo da skrene u sporednu ulicu. U polemici koj je usledila na YouTube-u vozač bicikla je, sa jedne strane, obeležen kao glavni krivac, dok drugi navode da deo krivice snosi i taksista.
S obzirom da se u Velikoj Britaniji vozi levom stranom puta, preticanje je izvedeno sa unutrašnje strane, uz trotoar (kao da je na primer kod nas preticao sa desne strane). Biciklisti se na teret stavlja i što je to pokušao da pretiče na raskrsnici.
Prema mišljenju učesnika diskusije, "greh" taksiste je što nije ranije uključio levi migavac, ali i što nije bio pažljiviji. Zamereno mu je da nije proverio levi spoljni retrovizor pre skretanja, mada, moguće je da je to i učinio, ali da je mu se biciklista našao u mrtvom uglu. U svakom slučaju, trebalo je da obojica budu obazriviji, jer se kreću ulicom u kojoj biciklisti dele kolovoz sa automobilima.