Pas prilikom udesa postaje ubitačni projektil
Kućni ljubimci, odnosno psi, sve su češće svojim vlasnici saputnici u kolima, kako na kratkim relacijama tako i na dužim putovanjima. Međutim, kada planirate da psa vodite na put, treba da znate da nije svejedno kako ćete smestiti životinju.
Testiranja koje je obavio centar za tehnologiju nemačkog osguravajućeg društva Alianc pokazuje da su psi vrlo ranjivi u slučaju nezgode, i što je još važnije, da mogu da predstavljaju opasnost i za driuge putnike. Neadekvatan smeštaj psa može da bude fatalan po životinju čak i u slučaju nesreće pri manjoj brzini.
Alianc je prilikom testiranja koristio testne lutke psa od 35 kg i manju od 7 kg, koje su se nalazile u zadnjem delu vozila. Veći pas je bio slobodan, a manji vezan specijalnim pojasom. Pri udaru od samo 40 km/h, veća lutka od 35 kg pretvorila se u ubitačan projektil. Ona se silom od tonu i po zabila u komandnu tablu i potpuno je smrskala. Pas bi u tom slučaju smrtno stradao. Manja lutka je prošla sa manje posledica. Sila od 300 kg je prenesena na sigurnosni pojas koji je zadržao psa na zadnjem sedištu.
Ono što još više treba da zabrine vlasnika psa je to što neobezbeđena životinja može prilikom udara ozbiljno da povredi ljude koji se voze u istom automobilu.
Način na koji psa treba smestiti u automobilu određuju njegova veličina i težina. Vezivanje specijalnim kaiševima nije dovoljno za životinje teže od 12 kg. Za srednje i velike pse obavezno bi trebalo da nabavite poseban boks, kaže šef istraživanja i bezbednosti u Aliancu, Karsten Mejer Rajnke, i dodaje da i boks mora da odgovara bezbednosnim zahtevima vožnje u automobilu.
Dodatni rizik prilikom prevoza psa na zadnjem ili čak prednjem sedištu je potencijalno ometanje vozača. Istraživanje Alijanca pokazalo je da je ova smetnja treći najveći uzrok fatalnih nesreća u Zapadnoj Evropi. Kretanje po vozilu psa koji nije propisno smešten može da bude katastrofalno za njegovog vlasnika, ali i ostale učesnike u saobraćaju, upozoravaju nemački stručnjaci.