Opasno je parkirati na ivičnjaku
Parkiranje u gradskim uslovima ponekad može da bude posebno frustrirajuće, međutim postoje stvari na koje ni ne stignemo da mislimo kada ugledamo slobodno parking mesto, a jedna od njih su ivičnjaci. Evo šta se sve dešava pri čestom kontaktu sa oštrim i visokim ivičnjacima.
Eno, tamo se parkiraj! Je l vidiš, eno mesta?!“, viče suvozač i uporno maše rukama pokazujući pravac. U tom momentu i vozač iza vas počinje da trubi.
Ubrzano krećete na parking mesto na trotoaru, međutim, nema dovoljno mesta za manevrisanje – visok ivičnjak, udar spreda, nagli silazak. To se ukratko desilo.
I to se u gradskim gužvama svima dešava maltene svakodnevno. Retko ko u takvim trenucima pomišlja na svoju bezbednost, koja uostalom zavisi od stanja šasije i točkova.
Visoki ivičnjaci prvo uništavaju pneumatike i, iako vam se na prvi pogled učini da je guma sasvim u redu, opasnost se krije unutar nje. Čelične žice, odnosnožičana ojačanja unutar same gume tako mogu da se iskrive ili čak puknu. Pri velikim brzinama guma se giba šta izaziva njeno grejanje. Ovo je uobičajena pojava, međutim, kada sa tako zagrejanom gumom naletite na oštar i visok ivičnjak, usled pucanja žice unutar nje, formira se tzv. klobuh. Ovo oštećenje na gumi je idealan preduslov da ona pukne, da ne kažemo eksplodira u, naravno, nekom najgorem mogućem trenutku.
Kad udarimo u visok ivičnjak, tada volan i sistem oslanjanja trpe. Spone se iskrive a zglobovi mogu da puknu Znaci da se ovo desilo jesu iskrivljen volan zbog čega
morate da ga držite nalevo ili nadesno kako biste išli pravo. Još jedan od simptoma je i kada automobil vuče u jednu stranu. Dakle, osim što ćete morati da popravljate, odnosno menjate delove oslanjanja, dodajte tome i obavezno centriranje trapa.
Čak i ramena mogu da puknu.
Pokidana ratkapna je sasvim bezazlena, u odnosu na čelični naplatak ispod koji je iskrivljen i mora da se menja.
Kontakt sa ivičnjakom može iscepati gornji sloj na rubu gume, što polako dovodi do gubitka pritiska.
Pri snažnom udaru u ivičnjak, krive se i oštećuju spone (na slici) a nekad čak i celo rame.
Zaključak
Ivičnjaci lako mogu uništiti gume i felne. Najveći problem u ovim situacijama je taj što mnogi vozači misle da ako se oštećenje ne vidi golim okom da ga u stvari ni nema. Ukoliko bilo šta posumnjate, idite kod vulkanizera. Najbolji lek: izbegavajte visoke i oštre ivičnjake i polako se parkirajte.