Šta je to ekskluzivnost u automobilskoj industriji?
Prilikom kupovine automobila imućniji klijenti očekuju da osim vrhunskog vozila za svoj novac dobiju i nešto što se zove ekskluzivnost. Ekskluzivnost se meri cenom automobila, ali i brojem proizvedenih vozila. Zbog toga mnogi proizvođači najskuplje modele izrađuju u ograničenim serijama, iako bi mogli da prodaju i mnogo više primeraka.
Tako je, na primer, McLaren odlučio da proizvodnju svog P1, koji košta milion evra, ograniči na 375 automobila.
LaFerarijem, čija je cena oko 1,3 miliona evra, moći će da se pohvali svega 499 vlasnika, dok će Porsche izraditi simboličnih 918 primeraka modela 918 Spyder.
Ferari je otišao korak dalje. Kako bi očuvao ekskluzivnost brenda, odlučio je da celokupnu godišnju proizvodnju svih modela iz svoje ponude ograniči na 7.000 automobila.
Još jedan italijanski proizvođač čiji automobili donose prestiž svojim vlasnicima namerava da učini nešto slično. Jedan od čelnika Maseratija, Umberto Maria Cini, najavio je da ova kompanija u budućnosti neće prodavati više od 75.000 automobila godišnje, kako bi zadržala ekskluzivnost.
I dok za Ferarijem postoji potražnja koja premašuje zacrtanih 7.000 automobila, Maserati je još uvek daleko od navedenog broja. Da bi bilo kakvo ograničenje proizvodnje uopšte imalo smisla, biće potrebno da ova kompanija najpre dostigne ambiciozne ciljeve koje je sebi nametnula.
Italijani se nadaju da će već 2015. uspeti da prodaju 50.000 vozila, a 2018. godine i svih 75.000. Prema zvaničnim podacima, Maserati je u 2013. kupcima širom sveta isporučio 15.400 automobila.