Ibarska magistrala nije bezbedna
Bezbednost saobraćaja na 58 odsto deonice Ibarske magistrale od Beograda do Čačka je ispod proseka, zaključili su stručnjaci i Ministarstvo saobraćaja Srbije na osnovu snimanja, ocenjivanja i "mapiranja rizika".
Kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare u Beogradu, najrizičnije deonice su Miljakovac-Žarkovo, Županjac-Dudovac, Ljig-Dići i Ugrinovci-Bućin.
Ministar saobraćaja Aleksandar Antić kazao je, na osnovu podataka i nalaze Auto-moto saveza Srbije (AMSS), da bi u Ibarsku magistralu trebalo uložiti 10,5 milijardi dinara u narednih 20 godina da bi se sačuvalo 5.000 ljudskih života.
Projekat koji je na Ibarskoj magistrali ukazao na kritične deonice, uz preporuke za primenu inženjerskih mera na deonicama na kojima postoji rizik od saobraćajnih nesreća, "ujedno je i obaveza da se takav snimak napravi i za sve državne puteve", kazao je Antić i ukazao da su za to su potrebna velika sredstva kojih nema.
Ministar je naglasio da je bezbednost u saobraćaju prioritet njegovog ministarstva.
Po rečima Antića poslednjih nekoliko meseci na Ibarskoj magistrali je pojačanom kontrolom smanjen broj teških nesreća. Te mere, zajedno sa velikim infrastrukturnim projektima koji se izvode u Srbiji, rasteretiće Ibarsku magistralu i povećati bezbednost.
Antić je ukazao da je potrebno ponovo uvesti naplatu sredstva za održavanje puteva iz akciza za gorivo, precizirajući da se radi o oko 100 miliona evra. Naglasio je i da je potrebno da se za bezbednost puteva izdavjaju i sredstva od registracije i osiguranja vozila.
Narednih nedelja formiraće se radna grupa ministarstava saobraćaja i unutrašnjih poslova koja će raditi na predlogu izmena Zakona o bezbednosti saobraćaja u Srbiji.
AMSS, Agencija za bezbednost saobraćaja, Uprava saobraćajne policije, Javno preduzeće Putevi Srbije i tim iRAP iz Velike Britanije ocenili su bezbednost i karakteristika puta. Po tim karakteristikama i u skladu sa međunarodnom (iRAP) i evropskom (EuroRAP) metodologijom, napravili su mapu deonice Ibarske magistrale
od 131,1 kilometar, od Beograda (Žarkovo) do Čačka (Preljina).
Stručni tim AMSS je posebno opremljenim vozilom, uz kompjuterski program, snimio izgled raskrsnica, saobraćajne oznake, opasne objekte i rubni pojas puta, kao i opremljenost puta za pešake, bicikliste i motocikliste.