Partije prete ograničenjem brzine na autobanu
Za poklonike brze vožnje iz celog sveta nemački autoban predstavlja sveto mesto. Osim njegovog kvaliteta, osnovni razlog je i u činjenici da je na oko 60 odsto deonica mreže autoputeva u toj zemlji brzina kretanja - neograničena.
Na određenim delovima nemačkih autoputeva možete da jurite do mile volje, čak i brzinama većim od 250 km/h, bez bojazni da će vas neko zaustaviti i kazniti zbog toga. Međutim, to bi uskoro moglo da se promeni, s obzirom da se pitanje bezbednosti saobraćaja i ograničenja brzine pojavilo kao jedna od tema u predizbornoj kampanji u Nemačkoj.
Vođa opozicione Socijaldemokratske partije (SPD), Sigmar Gabriel, zalaže se da se maksimalna dozvoljena brzina na svim autoputevima u Nemačkoj ograniči na 120 km/h. Kao opravdanje za uvođenje ove mere, Gabriel se poziva na statističke podatke po kojima se na delovima autobana gde je brzina ograničena na 130 km/h dešava manje saobraćajnih nesreća sa teškim povredama i smrtnim slučajevima, u odnosu na deonice na kojima se vozi bez ograničenja.
Iako ovaj predlog čelnika SPD-a jošnije deo zvanične politike njegove stranke, socijaldemokrate nameravaju da se o tom pitanju konsultuju sa lokalnim vlastima širom Nemačke, kako bi zauzeli konačan stav oko mogućeg uvođanja ograničenja brzine. Naravno, čitava priča ima smisla samo ukoliko SPD dođe na vlast.
Za to bi im prema nekim procenama bila potrebna podrška partije Zelenih, koja opet sa svoje strane zalaže da se maksimalna brzina na putevima drugih kategorija ograniči na 80 km/h. Inače, Zeleni su još 2011. obećali da će tražiti uvođenje ograničenja brzine na autoputevima ako dođu na vlast, i to iz ekoloških razloga.
Zahtevima dve opozicione partije suprotstavio se Nemački automobilski klub (ADAC), tvrdnjom da su argumenti onih koji se zalažu za ograničenje brzine neodrživi. Portparol ADAC-a izjavio je za Bild da je postojeća infrastruktura autoputeva u Nemačkoj veoma bezbedna za vožnju.
"Iako se na autoputevima odvija čak trećina ukupnog drumskog saobraćaja u Nemačkoj, na njima se dogodi tek 11 odsto svih saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom ili teškim povredama putnika", iznosi on svoj argument u prilog tezi o bezbednosti autoputeva u Nemačkoj.
On napominje i da ne postoji relevantno istraživanje na osnovu koga bi se uporedila bezbednost i broj nesreća na delovima autoputa bez i sa ograničenjem brzine.