Oprez! Ovo su "crne tačke" na putevima Srbije
U Srbiji postoji veliki broj opasnih saobraćajnica o kojima se ne vodi "adekvatna briga".
Nije prošlo ni pune tri godine od stupanja na snagu novog Zakona o bezbednosti saobraćaja, a broj saobraćajnih udesa i poginulih u njima je ponovo počeo da raste.
Opasne deonice:
- Stepojevac - Orlovača - Rušanj - Prislonica - Bela Palanka |
Krsto Lipovac, profesor na Kriminalističko-policijskoj akademiji u Beogradu, rekao je za "24 sata" da u Srbiji postoji veliki broj opasnih saobraćajnica o kojima se ne vodi "adekvatna briga".
"U Srbiji su putevi izuzetno loši, ali to se ne može uvek videti na osnovu broja saobraćajnih nesreća, jer vozači nedostatke na putu nadoknađuju smanjenjem brzine na deonicama koje su očigledno loše. Istraživanje je pokazalo da se saobraćajne nezgode retko događaju na ovakvim delovima puta, već da ima mnogo više udesa na skrivenim opasnim deonicama. Zbog toga redovno, jednom godišnje, treba da se identifikuju crne tačke i opasne deonice i učine lako prepoznatljivim za vozače", objašnjava Lipovac.
Međutim, on dodaje da upravljač puta, odnosno JP "Putevi Srbije" i lokalne samouprave, ne čine mnogo na identifikaciji crnih tačaka.
"Prvo i poslednje istraživanje i analiza gde se nalaze crne tačke i opasne deonice rađeno je pre tri godine za period od 2002. do 2006. Ovo istraživanje je zastarelo već sledeće godine, što znači da mi već dve godine živimo u mraku. Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja upravljač puta je dužan da svake godine naruči istraživanje, kako bi se videlo koje promene su nastale, odnosno da li su se pojavile nove crne tačke i kako su postojeće sanirane. To se u Srbiji ne radi", zaključio je Lipovac.