Subota 10. 1. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 21.03.2012.
08:00
B92 A

Folksvagen napravio auto koji troši litar na 100 km

Prototip Folksvagenovog ultraštedljivog automobila "XL1" fotografisan je tokom testiranja u zimskim uslovima, a cilj nemačkog proizvođača je da serijska verzija ovog vozila ne premaši potrošnju od jednog litra na 100 km.

Ultra štedljiv i lak automobil: Folksvagen XL1

Folksvagen je prvu varijantu novog tipa automobila sa izrazito niskom potrošnjom goriva predstavio još 2002. godine, a dalji razvoj je rezultirao konceptom L1, koji je prikazan na sajmu automobila u Frankfurtu 2009. godine.

Ideja je bila da se korišćenjem različitih tehnologija proizvede automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, kojem će u vožnji biti potrebna neverovatno mala količina goriva - u ovom slučaju samo jedan litar dizela na 100 kilometara.

Koncept L1 pokretao je dvocilindrični dizelaš od 29 ks i mali elektromotor od 14 ks, a snaga je prenošena na točkove preko sedmostepenog DSG menjača. Automobil je bio širok 1,2 metra i imao je mesta za dva putnika. Uz veoma malu masu vozila, tada je ostvarena prosečna potrošnja od 1,2 l/100 km.

Dalji razvoj "folksvagena L1" doveo je 2011. godine do koncepta "XL1". Ukupna masa ovog automobila je tek 795 kilogama, a kabina je napravljena od plastike koja je ojačana ugljeničnim vlaknima.

Za sada je samo koncept koji čeka masovnu proizvodnju

Folksvagen je u "XL1" ugradio dvocilindrični TDI dizel motor zapremine 800 ccm, koji isporučuje 47 ks, kao i elektromotor koji razvija 27 ks. "XL1" je od 0 do 100 km/h stizao za 11,9 sekundi, potrošnja je iznosila svega 0,9 l/100 km, a emisija CO2 svedena je na 24 g/km.

Nemački proizvođač je posle predstavljanja koncepta "XL1" najavio i njegovu serijsku verziju, a na osnovu "špijunskih" fotografija vozila bez kamuflaže može se videti da je automobil pri kraju faze testiranja. U planu je proizvodnja ograničene serije, a model "XL1" očekuje se u prodaji 2013. godine.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
  • 2026 © - vesti online