Kako da rešite probleme sa paljenjem automobila?
Noćne temperature negde dostižu i 20. podeok ispod nule, pa nije retka situacija da automobil ujutru teško ili uopšte ne pali. Automehaničari savetuju obavezno sipanje aditiva u rezervoar, zaštitu akumulatora stiroporom i skreću pažnju da paljenje uz pomoć kablova kod novijih automobila ne pomaže, posebno ako je akumulator skroz prazan.
- Već dva dana mi stoji automoibl u dvorištu. Zvao sam komšiju koji je došao sa nekim kablovima kupljenim u neproverenoj prodavnici. Nismo uspeli. Gurali smo drugar i ja, takođe nije uspelo - kaže Saša Tomanović iz Pinosave.
Ko ne želi sličan scenario na vreme mora da se pripremi. Prvi korak je odlazak do benzinske pumpe i kupovina aditiva za gorivo. Kako problem sa paljenjem u zimskim mesecima obično imaju stari dizel motori, vozačima takvih automobila savetuje se i dodatna zaštita akumulatora koja ne mora da se kupuje.
- Obavezno sipati aditiv u gorivo protiv zamrzavanja. Cena se kreće od 500 do 1.000 dinara u zavisnosti od proizvođača. Tečnost se sipa u rezervoar i preventiva je od zamrzavanja, mada motori na euro dizel nemaju taj problem. Takođe nije zgoreg “ušuškati” i tako zaštititi akumulator stiroporom - kaže automenahičar Saša Riznić.
Probleme sa paljenjem i na -15 neće imati automobili kojima su grejači ispravni, kod kojih akumulator pre toga nije bio nekoliko puta ispražnjen pa dopunjavan punjačem i slično. Takođe, važno je i da filter goriva bude čist.
"Okrenete ključ, sačekate da se ugasi grejač i tada zaverglate", još jedan je od saveta za paljenje zimi. Takođe, nije na odmet da, kad upalite automobil, ostavite da radi u mestu barem 30 sekundi.
- Ne treba forsirati motor dok se ne postigne radna temperatura. Dok ne dostigne temperaturu od 90 stepeni automobil treba voziti lagano sa najviše 2.500 obrtaja jer se tako štedi i motor i turbina, donekle i gorivo - kaže profesionalni vozač Dejan Maksimović.
Najveći problem kod dizel goriva je što sadrži parafin koji se steže na niskim temperaturama što dizel (D2) pretvara u polusmrznutu kašu. Evrodizel je očišćen od parafina, a ostale njegove komponente ne smrzavaju, tako da sa njim nema bojazni da će se zgusnuti.
Do takvog saznanja vozači mogu da dođu i bez velike mudrosti. Ko ne veruje neka izvede dobro poznati test: u jednu plastičnu bočicu sipa malo dizela D2, a u drugu malo evrodizela i ostavi nekoliko dana u zamrzivaču.
Iskusni će savetovati i to da se rezervar tokom zime drži uvek na više od pola, pošto se time ostavlja manje prostora za kondenzaciju a samim tim i manje vode u rezervoaru.
Osim toga, svaki automehaničar može okvirno da kaže do koje temperature je neki motor zaštićen i bezbedan od zamrzavanja. To se radi tako što se proveri koliko je zgusnuta tečnost protiv zamrzavanja i kolika je temperatura te tečnosti (mešavina destilovane vode i antifriza).
Preporučuje se da ona bude između -25 i -30 stepeni.