Nemački automobili nikad traženiji
Nemački automobili su uprkos lošim prognozama nikad traženiji na tržištu i nemačka automobilska industrija prodajom svojih luksuznih limuzina, pre svega u Rusiji i Kini, doživljava procvat.
U štampi je sve više naslova - "Dajmler prodajom vozila zarađuje više nego ikada", "Audi udvostručio zaradu u prvih šest meseci", "BMW vidno jača"...
Dajmler je u prvoj polovini ove godine zabeležio promet od 51 milijarde evra, što je za 10 odsto više od prošlogodišnje zarade, prenosio nemačka medijaska kuća "Dojče vele".
Neto zarada se udvostručila u odnosu na prošlu godinu i iznosi 2,9 milijarde evra, a iznenađujuće je da se pored vozila srednje klase prodalo veoma mnogo terenskih vozila (SUV).
Dajmler već na jesen planira da izbaci na tržište Mercedes-Benc M-klase.
Odmah iza Dajmlera je Audi, koji sve više povećava pritisak u borbi za drugo mesto u proizvodnji automobila visoke klase.
Folksvagen je u prvih šest meseci ove godine prodajom automobila po Aziji zaradio više novca nego ikada ranije - 1,68 milijardi evra, što je oko 70 odsto više nego prošle godine.
Ekonomski list "Handelsblat" posvetio je Folksvagenu veliki tekst čiji naslov glasi "Čudo iz Volsfburga".
Veliki koncern, koji je pre dve decenije imao ozbiljnih problema, sada je postao "zvezda auto-industrije" i u prvoj polovini godine neto zarada Folksvagena bila je 6,5 milijardi evra, što je skoro jednako ukupnoj prošlogodišnjoj zaradi.
Folksvagen je tako na putu da postane najveći i najprofitabilniji svetski proizvođač automobila.
Ove godine prodaće više od osam miliona vozila i time se priključiti dosadašnjim vodećim firmama Tojoti i Dženeral motorsu.
BMW, prema ocenama stručnjaka, poslovalo je takođe bolje nego prošlih godina.