Snovi domaćih pevača: Zvezde samo u Srbiji
Jelena Karleuša popularna je u Turskoj. Prvo je bila poznata samo kao žena fudbalera Duška Tošića koji igra za FK Bešiktaš, ali kad su Turci saznali da je i pevačica potpuno su izgubili glavu za njom.
Tokom nedavnog boravka u Istanbulu, Karleuša je pregovarala o svom prvom solističkom koncertu u ovoj zemlji, ali i duetu s turskom zvezdom Sinanom Akčilom. I nije ovo prvi put da ona pokušava da se probije na tržište u inostranstvu. Pre više od decenije i po potpisala je ugovor sa grčkom izdavačkom kućom Heven. Ali, od toga ništa nije bilo. Poslednjih godina "probila" se u Americi, ali je više poznata po stilu nego po pevanju.
Nakon pobede na Evrosongu 2007. godine Marija Šerifović je dobila šansu za karijeru u inostranstvu. Ali, kockice se nisu poklopile. Pokušavala je ona sa snimanjem albuma u Švedskoj, često putuje u Los Anđeles, ali je zvezda samo u srpskim okvirima.
- Otišla sam iz Srbije jer želim da uživam u novom stanu, automobilu, okeanu, idealnoj temperaturi... Da uživam u Gradu anđela. To je jedini razlog zbog kojeg sam otišla u Ameriku. Hvala bogu što imam mogućnost da živim tamo gde se osećam srećnije i zadovoljnije. Niti sam razmišljala o karijeri u Americi, nisam je ni započinjala, niti ću u skorije vreme - rekla je svojevremeno Šerifovićeva.
Pohvale od Springstina
Za Anu Popović čuveni Brus Springstin je rekao "đavolski dobra gitaristkinja". Zanat je učila od Radomira Mihajlovića Točka, sviranje na džez gitari usavršila je u Holandiji, a poslednjih godina živi i radi u Americi.
- Kada sam kao desetogodišnja devojčica "pustila" prvi rif na električnoj gitari, osećaj koji sam u tom trenutku imala je neopisiv. Gitara je postala moja strast i pasija. Ništa se ne može porediti sa osećajem kada izađem na scenu sa svojim instrumentom, ta sloboda je nezamenljiva - rekla je jednom prilikom Ana.
Nakon diplomiranja na Muzičkom konzervatorijumu u Amsterdamu džez umetnica Lena Kovačević mogla je da ostane u Holandiji i započne ozbiljnu karijeru. Mogla je, ali nije.
- Vratila sam se u Srbiju, jer želela da moja deca odrastaju uz moju mamu i tatu, uz porodicu mog supruga. Dugo sam živela sama u inostranstvu i zasitila sam se toga. Nikakva karijera nije mogla da mi odagna osećaj usamljenosti. To nije bio život koji želim da živim i zato sam se vratila u Srbiju - rekla je Lena, ali je to nije sprečilo da i dalje pokušava da se probije van granica Srbije. Snimila je singl "Pick up" za američko tržište, a emitovan je na njujorškoj radio stanici Sirijus Iks-Em.
Sasvim drugačiji Nemanja
Nije lako uspeti u inostranstvu, ali nije ni nemoguće. Dokaz za to je violinista Nemanja Radulović koji je iz rodnog Niša, preko Beograda i Pariza, osvojio svet. Danas nastupa u najprestižnijim svetskim dvoranama, ali zasvira i u metrou ili školama, jer smatra da je muzika za sve.
Radulović svira klasiku, ali na svoj način, drugačiji je po svemu, pa i po imidžu. Umesto da bude uštirkan o utegnut u odelo kao i sve njegove kolege, on svira obučen u rokersku jaknu, maše svojom dugom, talasastom kosom dok besprekorni tonovi izviru ispod njegovih prstiju na žicama violine.
Njegovi koncerti su rasprodati mesecima unapred, a svira na skupocenoj violini Đovanija Batiste Gvadanjinija iz 1765. godine, koja je u vlasništvu Fritz Behrens Stiftung iz Hanovera.