Protiv Rusa rat notama
Skandal oko učešća ruske predstavnice Julije Samojlove na Evrosongu u Kijevu (9. do 13. maja) se ne stišava.
Nakon što je Rusija odbila da njihova predstavnica učestvuje na takmičenju "na daljinu", odnosno da se njen nastup iz studija u Moskvi putem satelita uključi u manifestaciju u Kijevu, Ukrajinci sada traže zamenu kandidata. Uslov?
Da novi takmičar nema problem sa ukrajinskim zakonom, odnosno da nije poput Julije bio na Krimu, poručio je potpredsednik vlade Ukrajine Vjačeslav Kirilenko na Ukrajinskom radiju, prenosi Sputnjik.
- Mi smo spremni da prihvatimo sve 43 zemlje učesnice na Evrosongu, uključujući i ruskog predstavnika. Rusija sama može da nađe izlaz iz ove situacije ukoliko predloži učesnika ili učesnicu koji nema problema sa ukrajinskim zakonom. U tom slučaju ovo pitanje će biti brzo rešeno. Vidimo da je ruska provokacija sa Evrosongom samo mala karika u velikom lancu provokacija i poteza koji su usmereni na pogoršanje situacije u Ukrajini - istakao je ukrajinski političar.
Ovakvo mešanje politike sa evrovizijskim takmičenjem nije zabeleženo u novijoj istoriji najvećeg muzičkog takmičenja u Evropi koje promoviše - toleranciju.
Da je u pitanju lokalno muzičko takmičenje u Ukrajini, niko ne bi imao pravo da se buni, ali u pitanju je Evrosong, evropsko muzičko takmičenje.
EBU ćuti i zatvara oči i pred činjenicom da je predstavnica Rusije i devojka u invalidskim kolicima.
Šta je sa kršenjem njenih umetničkih i ljudskih sloboda i prava?
Skandal ovakvih razmera na Evrosongu ne pamti se još od 1968. godine kada je čuvenom britanskom pevaču i glumcu Klifu Ričardu na prevaru oduzeta pobeda na takmičenju.
Kako je u svom dokumentarcu otkrila novinarka Monce Fernadez Vila, Klif Ričard je bio žrtva španskog generala Franka čiji su saradnici namestili takmičenje.
Ričard je za jedan poen izgubio od tadašnje španske predstavnice Masijel, a Franko je takmičenje iskoristio da poboljša imidž Španije u svetu.
Da ironija bude veća, Klif je izgubio na takmičenju koje je održano u Rojal Albert holu u Londonu.
- Postoje dokazi da su glasovi kupovani kako bi se obezbedila pobeda za Masijel - otkrila je Vila mnogo godina kasnije.
Od poljupca do Franka
Tokom 62 godine postojanja evrovizijsko takmičenje pratili su brojni skandali, koji su manje ili više uspešno zataškavani.
Prvi put parovima je 1957. godine dozvoljeno da se takmiče.
To je iskoristio danski duet Birti Vilki i Gustav Vinkler koji su dugim poljupcem na sceni iznenadili publiku, što je u to vreme okarakterisano kao skandalozno ponašanje.
Sedam godina kasnije bilo je zahteva da se Španija i Portugal isključe iz takmičenja zbog diktatura u ovim zemljama, a jedan čovek je izašao na binu sa tablom na kojoj je pisalo "Bojkot Franka i Salazara".
Takmičenje održano 1973. obeležio je skandal oko španske pesme "Eres Tu" koja je označena kao plagijat i to numere "Brez Besed" s kojom je Berta Ambroz 1966. predstavljala Jugoslaviju.
Rušenje tabua
Politika je svoje prste u Evrosong ponovo umešala 1990. godine na takmičenju u Zagrebu. Mnogi pevači su tada pevali o političkoj situaciji u Evropi, padu gvozdene zavese, ujedinjenju dve Nemačke. Pobedio je Toto Kutunjo sa numerom "Insieme: 1992" koja je govorila o ujedinjenju Evrope. Rušenje tabua dogodilo se 1998. kada je Izrael predstavljao transseksualac Dana i pobedio.