Rasel Krou u borbi za pasoš
Jedan od najpoznatijih australijskih filmskih glumaca svih vremena - nije australijski državljanin. Rasel Krou, holivudska zvezda, dobitnik Oskara za film "Gladijator", čovek sa australijskih poštanskih marki, kao i Nikol Kidman, Džefri Raš i Kejt Blanšet, nije mogao da dobije državljanstvo zbog rupe u imigracionim propisima.
Još kada je osvojio Zlatnu statuetu za "Gladijatora" 2001. godine, australijski komentatori požurili su da kažu da je - njihov, ali nije. Glumac je Kivi, u stvari, sa Novog Zelanda i bio je izvan zemlje 26. februara 2001. godine, da primi nagradu, kada je Vlada Australije promenila zakon o državljanstvu u delu koji se ticao novozelandskih državljana. Takođe, bio je izvan zemlje duže od 12 meseci u toku dve godine koje su prethodile njegovom podnošenju zahteva za državljanstvo, zbog rada na filmu "Gladijator".
Ali, zbog te dve "pukotine" u boravku, on nije ispunio kriterijume za dobijanje stalnog državljanstva.
- Očito sam između pukotina - kaže Krou, upitan o svom statusu u Australiji.
Trud zbog sinovaOn kaže da on sebe identifikuje kao Australijanca, ali da su njegova dva sina Čarls i Tenison najvažniji razlog za državljanstvo. |
Krou je nameravao da postane državljanin i 2006. godine, tokom koncerta za Dan Australije pred Parlamentom u Kanberi, koji je trebalo da prenosi televizija. Ceremonija je, međutim, otkazana u poslednji čas, "jer vlada nije bila u stanju da na vreme okonča taj postupak".
- On je bio isplaniran, ali očito postoji određeni protokol koji treba ispuniti, kazao je tada predstavnik TV-mreže Ten.
Sedam godina kasnije, Krou i dalje ne ispunjava protokol.
- To je vrlo komplikovana situacija - kaže on. - Ovo je zemlja u kojoj sam odlučio da živim, zemlja gde sam proveo sve svoje stvaralačke godine, pa je sve pomalo frustrirajuće. Ali, ja nisam jedina osoba na tom brodu - postoji mnogo Novozelanđana koji žive ovde, imaju decu, koji su ovde kupili svoje prve kuće, koji su produktivni članovi društva i plaćaju porez. Ja znam zašto su propisi takvi i ja to razumem i poštujem, ali bi trebalo da postoji neka forma arbitraže gde bi se odlučivalo o tvom slučaju. Ovi propisi nisu toliko veliki da se nose sa složenošću ljudskih života.
Ranije uoči izbora, Rasel Krou javno je podržavao Džuliju Gilard. Ali, za nju nije mogao i da glasa, jer nije po zakonu Australijanac.
DetinjstvoRasel Krou je došao u Australiju 1968. godine. Ovde je proveo 37 od 49 godina svog života. |