Ovako se prave Bijonsine patike
Bijonse koristi specijalne patike napravljenje od kože anakonde, krokodila, noja, raže i teleće kože. Proizvođač "Perfectly Made Kicks" tvrdi da je sve legalno, dok borci za zaštitu prava životinja burno reaguju.
Pre pevačice, patike ovog proizvođača koristio je i njen suprug Džej Zi, pa mnogi kritikuju Bijonse što sledi njegov loš primer.
"Proizvodnja je legalna, zaštinici prava životinja sigurno ne misle tako, ali je sve zakonito", rekao je Andre Skot direktor "Perfectly Made Kicks".
Ova kompanija insistira da se životinje ne tuku i ne ubijaju u procesu dobijanja kože. Međutim, ostaje nejasno kako napraviti obuću od bilo koje životinje bez ubijanja.
"Ovo ima visoku cenu. Razne životinje su tučene i odrane žive ili surovo uzgajane i ubijene", trvdi organizacija za zaštitu životinja PETA .
Britanski "Dejli mejl" otkriva kako izgleda brutalan proces dobijanja životinjskih koža.
Anakonda - Zmija se prvo udari u glavu, kako bi se koža odvojila od ostatka tkiva. U životinju se postavi cev, koja se kasnije ispuni vodom. Reptil se naduje poput balona. Posle deset minuta kabl se veže oko vrata zmije da bi se sprečilo da tečnost izlazi iz životinje. Glava se postavi na udicu, a brzim rezovima se koža oguli (kao kada se gumene rukavice skidaju sa ruku). Odatle se koža šalje u kožare i pretvara se u luksuzne cipele i tašne. Zbog sporog metabolizma zmija može tako satima ili danim ostane u životu, u stanju dehidratacije i šoka.
Koža od ove vrste zmija na patikama Bijonse nalazi se oko pete i prstiju. Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama, anakonde i krokodili su zaštićeni, ali je ova obalst slabo zakonski regulisana. Prekomerni lov na zmije, koje se nalaze u Južnoj Americi i koje mogu da narastu i do 20 metara, predstavlja pretnju za njihovu održivost. Lov na ovu zaštićenu vrstu je podređen profitu, jer 23 metra kože anakonde na dostiže cenu i do 2000 funti.
Noj - Borci za zaštitu životinja protestuju protiv klanja nojeva, koje se odvija ovako - noge ptice se vežu, aspirator natopljen vodom se postavi iznad glave, zatim se uključi u struju, grlo noja se preseče i životinja se ostavi da iskrvari do smrti. Koža nojeva koji žive u Južnoj Africi jedna je od najtraženijih. U SAD je postala popularna tokom sedmadesetih i dalje važi za favorita u modnim krugovima.
Krokodil - PETA tvrdi da se krokodili ubijaju dletom koje se zabode u glavu životinje i da takav mučan postupak može da traje pet do šest sati. Zbog sporog metabolizma, koža krokodila se dere dok je on još živ. Životinja trpi agoniju dva sata pošto je koža skinuta.
Budući da se samo deo kože koristi, ponekad i četiri krokodila stradaju za samo jednu skupocenu torbu. Sivi krokodil se koristi za Hermesove "birkin" tašne koje koštaju i do 79.000 funti. Najveći broj njih se ubija na farmama na kojima se uzgaju, ali se i 90.000 krokodila godišnje usmrti u divljini.
Raža - Koža ove ribe 25 puta je tanja od kravlje i postaje sve omiljenija. PETA apeluje da joj preti istrebljenje. Najveći pomor se dešava u Indoneziji. Panama je zvanično zabranila njen lov, a naučnici na međunarodnom nivou promovišu zaštitu.