Raskidamo sa Gučom za sva vremena
Trubački orkestri iz Vladičinog Hana, Grdelice i Surdulice, nezadovoljni tretmanom koji imaju na Dragačevskom saboru, nameravaju da se ubuduće ne takmiče u Guči. Naime, višestruki učesnici i pobednici u raznim kategorijama s juga Srbije najavljuju bojkot tradicionalne muzičke manifestacije u trubačkoj prestonici.
- Iako smo Romi, mi smo najlojalniji građani Srbije i predstavljamo našu državu ne samo u Guči, već širom sveta. Ne želimo da nas neko tretira kao robove i nižu rasu - ogorčeni su članovi najboljih orkestra s juga Srbije.
Oni su ovakvu odluku doneli posle dvočasovne rasprave u kojoj su ocenili da ne mogu više da tolerišu krajnje neodgovoran i neprofesionalan rad organizatora Dragačevskog sabora trubača, a posebno ne Adama Tadića, direktora Centra za kulturu opštine Lučane. Siniša Stanković iz sela Zagužanje kod Surdulice bio je besan kao ris. On ne želi više da vidi ni Guču, ni Adama ni Sabor, jer smatra da se organizatori prema orkestrima koji Guči donose i slavu i novac odnose kao prema predmetima. Prema njegovim rečima, deca trubači su gladovali u Guči, išla su po stolovima da sviraju, i ako bi ih neko unajmio bili bi presrećni.
Razumno rešenjePredsednik opštine Surdulica Novica Tončev, zatečen gomilom podataka o lošoj organizaciji, tretmanu romskih trubača, a posebno o trgovini nagradama, predložio je da se se pronađe razumno rešenje.
|
- Organizatori toj deci nisu obezbedili ni da jedu, ni da piju, niti da spavaju, pa su se klinci snalazila po dragačevskim šupama i nadstrešincama. Da li su oni robovi ili predstavnici slave koju uživa sabor trubača u Guči?! - ljutito priča Siniša Stanković, čiji je desetogodišnji sin Darko osvojio prvu trubu u pionirskoj konkurenciji.
I Stojan Krstić iz Vladičinog Hana, dugogodišnji učesnik trubačkih takmičenja, već danima s kolegama analizira događaje zbog kojih su se iz Dragačeva kućama vratili veoma razočarani.
- Dosta smo ćutali, trpeli i bili potcenjeni! Nema smisla da se na naš račun neki bogate, izvlače ličnu korist, stvaraju preko nas ugled, a prema nama se ophode kao da smo neki levi muzičari. Trubači s juga vrede i zaslužuju poštovanje organizatora Sabora u Guči. Svaki od naših orkestara mora cele godine da radi kako bi sakupio dovoljno novca za predtakmičenja, a onda i za glavno nadmetanje u Guči. Kriza je velika, teško se pare zarađuju. Orkestar mora da odvoji 3.000-4.000 evra za sve to! To su velike pare, a u Guči nije kao ranije, tako da se slabo zaradi svirajući pod šatrama ili na ulicama.
- I onda se još vratimo kućama i bez para i bez nagrada. Ima dokaza da je bilo i nameštaljki. Zato se mi sad dogovoramo i ubeđeni smo da ćemo u tome uspeti, da od sledećeg leta napravimo novi festival, balkanski Truba fest. Imamo podršku predsednika opštine Surdulica Novice Tončeva i na desetine drugih opština, naći će se i sponzori. Za desetak dana imaćemo konačnu odluku, a do tada će se sa gostovanja po Evropi vratiti Boban i Marko Marković, kolege iz našeg kraja nadaleko poznate, koji će, uveren sam, dati nam podršku i pomoći oko novog festivala - rekao je za "Vesti" Stojan Krstić.
Nije bilo nameštanjaSve je bilo regularno: Adam Tadić
Adam Tadić je uveren u ispravnost odluka stručnog žirija, koji je ove godine radio u novom sastavu.
- Čini mi se da su zapravo najviše razočarani oni što su zaradili pod šatrama mnogo manje nego su očekivali, što je posledica krize i nemaštine. Iz našeg centra je otišlo pet miliona dinara u pet centara koji organizuju predtakmičenja. Siguran sam da se trubači iz Vranja neće priključiti najavljenom bojkotu - rekao je Tadić. |
Protiv Guče i osnivanja novog festivala u Surdulici izjasnili su se i trubači: Elvis Ajdinović, Siniša Stanković, Bojan Krstić, Nebojša Ivanović, Božidar Nikolić, Bojan Ristić, Vladimir Ivanović, Darko Stanković, Saša Krstić, Stefan Ristić, Kristijan Trajković i Marjan Krstić.