Bajagin vodič kroz snove
Knjiga Momčila Bajagića "Vodič kroz snove“ i novi CD predstavljeni su danas u Zvezdara teatru. Zbirka sadrži sedamdesetak neprolaznih hitova, od "Pozitivne geografije“ do danas.
"Mesec je mlad, a noć je vrela“, ili „Moj ćale je hteo pešaka do Berlina“, ili „Dole ispod Slavije kada šina savije“ ili „Sa druge strane jastuka“... I tako do danas, do „Daljina, dim i prašina“.
Neverovatno je koliko su nam poznate Bajagine pesme, koliko ih znamo napamet i "gotivimo“, i koliko su njihove zavodljive note za proteklih tridesetak godina postale nerazdvojne od Beograda.
PUT ZA NOVI SAD Naslovna pesma novog albuma "Daljina, dim i prašina“ poslednja je koju je Bajaga napisao.
- Ona je zajednički imenitelj pesama, objašnjava moj pozitivan fazon - rekao nam je Bajaga. O pesmi „Stari put za Novi Sad“, zemunskom bluzu koji krasi novi CD, Bajaga kaže:
- Svidelo mi se što je to dobra igra reči. U vreme kada sam počeo da sviram sa „Ribljom čorbom“, dok sam još išao u četvrti razred gimnazije, svi bendovi iz Beograda su jako često svirali u Vojvodini. Auto-put još nije bio završen, uvek smo išli starim putem, i uvek stajali kod jedne kafanice na klopu. |
Gradski šarmer starog kova Momčilo Bajagić Bajaga predstavio je knjigu svojih izabranih pesama "Vodič kroz snove“, koju je objavila Kompanija "Novosti“. A uz knjigu se na poklon dobija i novi CD „Bajage i instruktora“ - „Daljina, dim i prašina“ - sa deset novih hitova.
Na promociji ovog paketa iz snova govorili su Dušan Kovačević, dramski pisac, prof. dr Aleksandar Jerkov, Petar Popović, novinar i publicista, Manojlo Vukotić, generalni direktor i glavni urednik Kompanije "Novosti“ i autor Momčilo Bajagić Bajaga.
"Vodič kroz snove“ će od srede biti na svim kioscima, po ceni od 450 dinara.
Knjiga „Vodič kroz snove“ sadrži sedamdesetak pesama koje su obeležile prošle tri decenije, od "Pozitivne geografije“ naovamo. Ona je vodič kroz nostalgiju, zbirka koja pokreće sentimentalna osećanja koja nikada ne nestaju.
Jednog davnog dana, piše Kovačević u predgovoru, Bajaga je počeo pesmama da opisuje Beograd; isprepletao je svoje ime sa imenom grada, sa rekama, obalama, ulicama, kapijama, nebeskim lampionima iznad Kalemegdana...
Bajaga oduvek zvuči kao da ste pokrenuli staru, večnu, mističnu šifru mašte i zajedno sa njom odlutali u svet u kojem je sve moguće i u kojem naposletku sve bude dobro. Bajaga je jedan muzički san o tome dobrom, piše profesor Jerkov u pogovoru.
Bajaga je, po mišljenju Jerkova, hteo da u njegovim rečima ne ostane samo rokerski protest ili popularni odjek sveta, već da u to utka poneku nit prave poezije. Tako Bajaga radi ono što su radili drevni, najstariji pesnici, on piše stihove i prati ih svojom muzikom. Ljubavi o kojima peva u stihovima i bole i propadaju, ali to nisu ljubavne patnje koje bi čovek voleo da nema ili da zaboravi, naprotiv. To su one ljubavi koje čine život vrednim življenja, kao uostalom i mangupluci kojima Bajaga uvek ostavlja dovoljno prostora.
I to je, po Jerkovu, osnovna struktura njegovih stihova, jedno urbano iskustvo, čvrst stav prema životu, humor, dovitljivost beogradskog mangupa, nežnost i lepa osećajnost, a onda, ako mu se učini da je to sladunjavo, Bajaga da sebi na volju i napiše nekoliko dovoljno ironičnih stihova, da svakome bude jasno da nije samo to, nego da posle zakona hitova, dolazi nešto što ni u jedan hit ne može da stane. Za to što je više od hita postoje stihovi.