Kraljica popularne muzike je…
Naravno, Madona. Tako bar tvrdi rok kritičar Nil Mekormik u listi koju je nedavno objavio britanski list “Dejli Telegraf”. Ipak, mnogo zanimljiviji je raspored ostalih mesta, koji donosi brojna iznenađenja.
“Voleli je ili ne, teško je poreći Madoninu poziciju najveće ženske pop zvezde našeg doba”, smatra Mekormik. “Možda nije najbolja pevačica, možda ne piše najbolje pesme, možda nekad radije bira površnost umesto dubine i pravi muziku koja jedva može dotaći dušu, ali Madonina pop genijalnost je tri decenije drži na vrhu sa čim teško da se ostali izvođači, bilo muški ili ženski, mogu takmičiti.”
Na drugom mestu Mekormikove liste našla se Tina Tarner, koju kritičar poredi sa silama prirode. “Sirov, moćni vokal koji prevazilazi sve prepreke i bori se za onu vrstu esencijalnog duha koji je proslavio rok i soul muziku”, beleži on.
Treće mesto zauzela je Kejt Buš čije su pesme, kako smatra Mekormik, najveća poezija koju je jedna muzičarka ikada proizvele.
Četvrto mesto pripalo je Debi Hari kojoj se osim izvanrednog glasa pripisuje nepogrešiva kombinacija seksipila i pank imidža praveći od nje jedinstveni seksualni objekat ali i uzor svim feministkinjama.
Peto mesto zauzele su pevačice legendarnog pop sastava “Abba” koje su, bez obzira na smešne kostime i emotivna događanja van scene, pružile primer savršenog muzičkog sestrinstva.
Poziciju niže zauzela je Areta Frenklin, prva dama soula i verovatno najbolja pevačica pop ere, tvrdi Mekormik.
Najveća iznenađenja na njegovoj listi slede u naredna tri mesta, koja redom zauzimaju zvezde dvadeset prvog veka Ejmi Vajnhaus, Adel i Lejdi Gaga.
Prema njegovim rečima, Vajnhaus je više od bilo koje savremene zvezde postavila autentičnu talentovanu ženu u centar pop kulture. Adel je donela povratak u vreme soul pevačica i svojim raskošnim glasom i emotivnim pesmama dokazala da se mogu zaobići plitki proizvodi digitalnog popa. Iako je tek na početku karijere, Mekormik Lejdi Gagu vidi kao “Gospođu Elvis 21. veka”, koja u sebi ima malo Madone, malo Eltona Džona i malo Dejvida Bovija.
Tako su se mlade pevačice našle ispred velikih imena popularne muzike kao što su Dženis Džoplin (11. mesto), Dasti Springfild (13. mesto), Vitni Hjuston (15. mesto) i Grejs Džons (16. mesto).
Listu deset najboljih pevačica zatvara Peti Smit, “bela veštica Njujorka, pank poetesa koja je gurnula rok u polje transcendentalnog kao niko drugi”, kako smatra Mekormik.