Sanja Ilić: Spoj klasike i harmonike
Humanitarni koncert muzike koju je za TV seriju "Selo gori, a baba se češlja" komponovao etnomuzičar Aleksandar - Sanja Ilić (60) zakazan je za sutra u beogradskom Centru Sava. Muziku će izvoditi simfonijski orkestar Vojske Srbije "Stanislav Binički" i Pevačko društvo "Stanković" pod diregentskom palicom Aleksandra Sedlara.
- Reditelj serije "Selo gori, a baba se češlja" Radoš Bajić i ja sedećemo u publici i gledati ovu predstavu jer se radi o multimedijalnom događaju. Siguran sam da će ovaj spektakl imati reprize. Imamo pozive i za gostovanja u inostranstvu, ali sačekaćemo da se prvo završi ovaj koncert, pa ćemo dalje da razmišljamo. Verujem da će ovakav spoj klasične muzike i srpskog seoskog folklora sigurno biti interesantan ljudima iz celog sveta - kaže Ilić.
U trendu je dobra muzikaPoslednjih godina sve više je etno grupa iz Srbije, zašto?
Saradnja sa sinomSa vama sarađuje i vaš sin Andrej? |
Znači, mogu se očekivati ovakvi koncerti i u dijaspori?
- To je u stvari faza B, odnosno da se kompletna priča preseli u celu Evropu i šire, da hor, simfonijski orkestar i svi instrumentalisti idu po Evropi i svetu, izvode ovu muziku i kažu "made in Srbija". Želimo od ovoga da napravimo jedan brend, isto kao što je Balkanika do sada u svetu predstavljala Srbiju na najbolji način. Neke kompozicije iz serije sam dokomponovao i povezao u jednu celinu.
Kako stranci reaguje na muziku Balkanike?
- Fenomenalno, zato što muzika ne poznaje granice. Jezik muzike je nešto što je univerzalno i ako u toj muzici ima emocija, dobrog ritma onda je potpuno svejedno da li svirate Kinezima, Mađarima, Špancima ili ne znam kome već. Prošle godine smo drugi put bili u Šangaju na otvaranju svetske izložbe Ekspo 2010. i na jednom velikom trgu je bila gomila Kineza koja je skakala i đipala uz našu muziku, iako nisu razumeli ni reč pesama. Ali, njima je bilo lepo, jer je energija naše muzike fenomenalna. Jezik muzike je univerzalan, kao i ljubavi. Možete da se zaljubite u nekoga a da uopšte ne znate njegov jezik. Isto se dešava i s muzikom. Publika može da se zaljubi u vas, iako vas uopšte ne razume jer sa bine plasirate emocije koje su univerzalne.
Koliko srpska muzika govori o srpskom narodu?
- Sigurno da govori mnogo. Trudio sam se da, bez obzira što ne volim da obrađujem naše napeve, ipak bude taj neki uticaj folklora Balkana. I ako bi neko hteo da analizira muziku Balkanike shvatio bi da je to baš "made in Srbija". Ne bih želeo da po svaku cenu radim obrade jer čini mi se da obrade muzike nisu mnogo pametna priča. Ti stari napevi i taj folklor treba da ostanu tamo gde su i stvoreni, na izvoru.