"Velvet Underground“ opet zajedno
Članovi kultne grupe "Velvet Underground“ - Lu Rid, bubnjarka Morin Taker i gitarista Dag Jul, prvi put posle 15 godina, ponovo će nastupiti zajedno - ovoga puta na okruglom stolu o istoriji i kulturološkom značaju svog benda.
Povod za okupljanje je izlazak monografije "The Velvet Underground: New York "banana album"Art", zbirka do sada neobjavljenih fotografija, postera i skica za omote albuma koje je izradio Endi Vorhol.
Monografija koju je izdala italijanska kuća "Rizzoli“ sadrži i rukopise pesama Lua Rida, nepoznate članke o grupi iz fanzina, letke, ulaznice i plakate za koncerte, kao i snimke razgovora članova benda. U monografiji se nalazi i transkript razgovora Lua i Mo sa bivšim češkim predsednikom Vaclavom Havelom.
Promocija će biti održana 8. decembra u Njujorškoj bliblioteci, a vodiće je jedan od urednika muzičkog časopisa „Rolin stoun“ Dejvid Frik koji je svojevremeno napisao da je „Velvet Underground izmislio moderan rok".
To će biti prvi javni nastup Lua Rida i Mo Taker posle povratničke turneje iz 1993.
godine. Originalni član, basist i violista Džon Kejl zbog navodnih obaveza neće učestvovati na okruglom stolu. Drugi gitarista Sterling Morison umro u avgustu 1995. godine, a legendarna pevačica Niko je preminula još 1988. godine.
Grupu su osnovali u Njujorku 1965. Lu Rid i Džon Kejl, a u originalnoj postavi su bili i Mo Taker, Sterling Morison i pevačica Niko. Debitantski album grupe, poznat i kao "banana album" zbog jedinstvenog pop-art omota, producirao je slavni Endi Vorhol, a uključuje klasike rock and rolla poput "Heroin" i "Sunday Morning".
Kejl je grupu napustio 1968. godine kada ga je zamenio Jul, da bi se nekoliko godina zatim, tačnije 1971. godine, "Velvet Underground" sasvim raspao.
Kejl, naturalizovani Velšanin, dolazio je iz sfere avangardne muzike, iz saradnje sa velikanima avangardne klasike, Džonom Kejdžom i La Mont Jangom. Rid je pre svega bio pesnik pod uticajem bitnika poput Barouza i Keruaka, sa jasnom vizijom ulične poezije, a sa konvencionalnijim rokerskim pristupom komponovanju.
Rid je delovao kao pevač i solo gitarista, a Kejl, nominalno svirajući bas gitaru, često se prihvatao električne violine. Članovi grupe imali su običaj da se menjaju na instrumentima, te bi Taker preuzimala bas, Rid klavijature, a Kejl je svirao mnoštvo instrumenata.
Grupi nije išlo sjajno dok nisu upoznali Endija Vorhola, tada na vrhuncu slave. Saradnja je počela tako što su „Velveti“ bili muzička pratnja Vorholovim instalacijama, a on je ubrzo i zvanično postao njihov menadžer, te finansirao njihov prvi album.
Vorholov uslov bio je da bend sarađuje sa nemačkom manekenkom i glumicom Niko (Nico, pravim imenom Christina Pfagen). Album „Velver Underground and Nico“ je prodat u samo par hiljada primeraka. Album zapamćen i po Vorholovom omotu sa bananom u njegovom tipičnom pop-art stilu.
Mada je nametnuta saradnja sa Niko učinila bend nezadovoljnim albumom, nema sumnje da je smirenost koju je njen alt davao pesmama bio dobrodošao kontrast Ridovom nazalnom, ironičnom vokalu.
"Velvet Underground“ su imali naročito jak uticaj na kasnije njujorške grupe poput „Talking Heads“ ili „Television“, te kasnije „The Strokes“.