Tereza Kesovija ipak peva Srbima
Hrvatska pevačica šansona Tereza Kesovija (72) održaće koncert pod nazivom “Još se srce umorilo nije” u beogradskom "Sava" centru 23. januara sledeće godine, posle gotovo 20 godina samovoljnog ignorisanja ovih prostora.
Kesoviju će na njenom beogradskom nastupu pratiti orkestar Camerata Serbica. Publika je pamti po hitovima poput "Prijatelji stari gdje ste", "Nono, Nono...", "Sunčane fontane", "Sviraj mi sviraj"...
Kesovija je u pet decenija dugoj karijeri snimila više od 30 LP-a i preko 70 singlova kao i desetak CD-a, ali je isto tako otpevala velik broj pesama koje se nikada nisu našle na nekom od nosača zvuka.
Nekad jedna od najpoznatijih pevačica u Jugoslaviju, od početka rata u Hrvatskoj nije nastupala u Srbiji, a potom je dugo odbijala razgovor sa srpskim medijima i mogućnost da nastupi u Beogradu ili nekom drugom gradu.
Kesovija je kao razloge nedolaska u Srbiju navodila ratne traume, pogotovo što su pripadnici Jugoslovenske narodne armije spalili i opljačkali njenu porodičnu kuću kod Dubrovnika.
Pre samo godinu dana Kesovija je izjavila da u Srbiju idu svi oni koji to hoće, a da ona, koja je zbog rata sve morala da nadoknadi, ima i te kako dobrih razloga da ne nastupi u Srbiji.
Poručila Hrvatima da ne zaboraveNa pitanje novinara da li je onima koji su palili Konavle i Dubrovnik oprostila, Tereza je rekla da jeste, ali da nije zaboravila. "Kao što je Isus rekao - 'Oprosti'. Ne znam da li su oni znali šta čine?! Mislim da su neki znali i dobro je što smo aktivirali one koji ne znaju", ogovorila je Kesovija i podižući glavu pogledala pravo u kameru i poručila hrvatskoj publici: ''Ako imam nešto za primijetiti i za preporučiti to je - ne zaboravite jer to može biti pogubno za buduća vremena i generacije. I to što vi niste zaboravili, učinite da zapamte vaše generacije''. |
Prvi nastup pred većim auditorijumom imala je 1959. u zagrebačkom Varijeteu, a prvi inostrani nastup bio je na festivalu "Pesma za Evropu" u St. Vinsentu u Italiji 1962. godine.
Tokom karijere Tereza je nastupala na svim domaćim festivalima, gde je bila i nagrađivana. Sa festivala u Splitu, Opatiji, Zagrebu, Sarajevu i Beogradu publika je pamti po pesmama autora: Zdenka Runjića, Nikice Kalođere, Arsena Dedića, Kemala Montena, Đela Jusića, Stipice Kalodjere, Andreja Baša i drugi.
Žali za kućom u Konavlima
|
Terezinu internacionalnu karijeru obeležavaju nastupi i gostovanja na festivalima u Bratislavi, Rio de Žaneiru, na Kupu Evrope u Bernu, te festivalima u Meksiku, Sopotu i Antaliji.
Dva puta Tereza je pevala i na Pesmi Evrovozije: 1966. godine kao predstavnica Kneževine Monako s pesmom “Bien plus fort”, kada je sa 0 bodova bila na poslednjem 17. mestu zajedno s Italijom.
A 1972. godine predstavlja SFRJ sa pesmom “Muzika i ti”, i osvaja 9. mesto. Održala je međunarodne turneje po državama sveta.
Prevlaka mora ostati u Hrvatskoj
Tereza se prisetila i dana kad su je novinari “Globusa” pitali šta bi učinila kad Prevlaka ni bi bila Hrvatska. "Rekla sam da Prevlaka mora ostati u Hrvatskoj, jer je ona u Hrvatskoj oduvijek bila. Rekla sam da ću, ako treba, kleknuti pred predsjednikom i zamoliti ga da ne da taj dio hrvatske zemlje. Tada mi je Franjo Tuđman, nekadašnji predsjednik Hrvatske odgovorio: 'Nemojte se bojati da Prevlaka neće ostati Hrvatskoj'. Presrećna sam ako sam nešto time postigla. Naježim se kad se sjetim toga", rekla je Tereza. |
U Francuskoj je tokom 1960-ih i 1970-ih napravila karijeru. Francuska karijera počinje još 1965., kad peva “Larinu pesmu” (La Chanson de Lara) iz filma “Doktor Živago”.
Tokom svog boravka u Francuskoj Tereza sarađuje s poznatim zvezdama kao što su Sež Lama,Tino Rosi, Žilbert Beko i Rita Pavone.
Vrhunac je njen solistički koncert u pariskoj "Olimpiji" održan 1988. godine. U ovu prestižnu dvoranu Tereza se vraća solističkim koncertom 2007. godine potvrdivši velikim uspehom da i nakon 19 godina pauze ima vernu publiku u Francuskoj.
Na francuske top liste dospeva ponovo 2008. pesmom "De la ou tu m’aimes".