Četvrtak 9. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
5
Sreda 24.11.2010.
13:17
Tanjug A

Prvi tom "Srpske enciklopedije"

Prvi tom "Srpske enciklopedije", dela od izuzetnog nacionalnog značaja, čiju su prvu knjigu nedavno objavili Matica srpska (MS) i Srpska akademija nauka i umetnost (SANU), zajedno sa Zavodom za udžbenike kao izvršnim izdavačem, predstavljen je juče u Novom Sadu.

Na vrlo posećenoj promociji u MS, kojoj je prisustvovao i ministar kulture Nebojša Bradić, istaknuto je da je izlaskom prve knjige te kapitalne publikacije počelo ostvarivanje zamisli, koju su MS i SANU izneli pre dve decenije, o nacionalnoj enciklopediji opšteg tipa zasnovanoj na savremenim naučnim i leksikografskim znanjima.


Dugogodišnji predsednik Uređivačkog odbora "Srpske enciklopedije" i predsednik MS, akademik Čedomir Popov, koji je na toj dužnosti bio do pre dve godine, istakao je da to kapitalno delo u deset tomova ima neprocenjivu ulogu u afirmaciji srpske kulture i veliki značaj za delatnost MS.

Matica srpska


Napominjući da mnogobrojni učesnici u tom projektu protekle dve decenije, uz mnogo napora, nastojali da dođu do ove prve knjige, Popov je naglasio da tim delom trebalo pokazati da je ova generacija intelektualaca "u stanju da svom narodu nadoknadi ono što je izgubio u toku dva veka probijanja u savremenu svetsku civilizaciju".


Akademik Vasilije Krestić, koji je u Uređivačkom odboru zadužen za oblast istorije, podsetio je na činjenicu da "srpski narod, u odnosu na ekonomski bogatije i kulturnije narode Evrope", veoma kasni u izradi svoje nacionalne enciklopedije, napominjući da tu nije reč samo o finansijskim problemima.


"Nimalo nije slučajno da se ovih dana, kada se pojavio prvi tom enciklopedije, od onih kojima nije stalo do nje, koji vode neprestanu bitku protiv SANU i Matice srpske, poteže pitanje njene cene", rekao je Krestić i dodavši da taj iznos (oko 3.500 dinara) nije mali, ali je napomenuo da takvi projekti, čiji su rezultati voluminozne enciklopedije, nigde u svetu nisu jevtini.


Vidno zakašnjenje u izradi nacionalne enciklopedije došlo je, pre svega, zbog toga što u stručnom i naučnom pogledu nisu bili sazreli uslovi za njeno pisanje, ocenio je akademik Krestić i objasnio da mnoge oblasti koje bi u takvom delu opšteg tipa trebalo da budu zastupljene "nisu kod nas bile dovoljno istražene".


Ističući da u društveno-političkim i kulturnim uslovima u kojima smo živeli "nismo mnogo ni osećali potrebu za dobijanjem nacionalne enciklopedije", on je rekao da se naše društvo u proteklom periodu zadovoljavalo enciklopedijama izdavanim u drugim zemljama sveta.


Objavljivanjem prve knjige postavljeni su zdravi temelji za produžetak posla na "Srpskoj enciklopediji", kazao je Krestić.


"Uvek je bilo onih koji nisu u stanju ništa dobro da stvore, ali su u stanju sve dobro da ruše", zaključio je on, izrazivši nadu da će kod onih koji odlučuju o sudbini tog dela od nacionalnog značaja, biti dovoljno razumevanja, mudrosti i dobre volje da pruže podršku kako bi taj posao bio doveden do kraja.



Profesor Milo Lompar je istakao da je enciklopedija znak opšte zrelosti jedne kulture i naglasio da je "Srpska enciklopedija" delo kojim se svaka sredina može ponositi.
 
Glavni cilj tog kapitalnog izdanja u deset tomova je sakupljanje, sistematizovanje i enciklopedijsko tumačenje sveukupnog istorijskog razvoja i savremenog položaja srpskog naroda, kao i prikaz njegovog doprinosa evropskoj i svetskoj kulturi i civilizaciji, rekao je aktuelni predsednik Uređivačkog odbora "Srpske enciklopedije" Dragan Stanić.

Kad taj projekat bude završen, dodao je on, čitaoci bi trebalo da u toj publikaciji pronađu pouzdane, tačne i sveobuhvatne informacije o pojavama važnim za istoriju srpskog naroda.


Iako najveći deo svog sadržaja posvećuje obradi svih oblasti istorije srpskog naroda, vrednosti stvarane kako na srpskim prostorima tako i na mestima gde Srbi žive u rasejanju, enciklopedija se uz to bavi i ostvarenjima drugih naroda s kojima su Srbi bili povezani.


Na nacionalnoj enciklopediji radilo je oko 750 ljudi, od kojih je više od 500 pisaca tekstova, više od 100 clanova ukupno 33 redakcije i 25 članova Uređivačkog odbora.


Prva knjiga (A - Beobanka) sa 1.929 odrednica, sadrži sve što treba znati o Srbima, njihovom jeziku, istoriji, običajima, religiji, književnosti, umetnosti, kulturi, privredi, državnoj organizaciji, pravu, medicini, tehnici i drugim oblastima.


Druga knjiga prvog toma trebalo bi, kako je najavljeno na promociji, da se pojavi do sledećeg beogradskog Sajma knjiga iduće godine.

Sreda 24.11.2010. 13:56
У време Прве Југославије објављена је једна мала (три књиге) енциклопедија, 1928. године, под уредништвом Станоја Станојевића. Звала се ''Српско – хрватско – словеначка'', припремљена у духу нордијске историјске школе, што значи у антисрбском духу. У време Титове диктатуре, израђена је у Загребу, под уредништвом Мирослава Крлеже, такозвана ''Југославенска енциклопедија'', која је поново била потпуно антисрбска. Издавачко предузеће ''Просвета'' објавило је своју енциклопедију, у две књиге, које се с правом могу назвати и – партизанска енциклопедија.
Sreda 24.11.2010. 13:55
"Profesor Milo Lompar je istakao da je enciklopedija znak opšte zrelosti jedne kulture i naglasio da je "Srpska enciklopedija" delo kojim se svaka sredina može ponositi." У питању је национална срамота!!!! Нашу историју Срба издају клоаковци-чувари ватиканских интереса. Група која је 24.одтобра на сајту РТС птедставила први део је урадила патетичан посао
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online