Pešter: Pronađene dardanske urne stare 3.000 godina
U selu Pružanj na Pešterskoj visoravni novopazarski arheolozi su otkrili urne koje potiču iz hiljadite godine pre nove ere i najverovatnije su pripadale Dardancima.
Na ovo veliko otkriće arheolozi su naišli u potrazi za materijalnim tragovima o životu Slovena u desetom veku nove ere kada su se neočekivano pojavile urne koje su dve hiljade godina starije, a uz njih i grobna mesta iz srednjeg veka, preneli su lokalni elektronski mediji.
"Ovo je još jedna potvrda da je ovaj kraj bio naseljen u davna vremena i nije mala stvar da na ovom području imate tri urne koje potiču iz vremena od pre tri hiljade godina", rekla je direktorka Muzeja Ras Dragica Premović-Aleksić.
I ranija arheološka istraživanja ovog regiona ukazuju postojanje Dardanaca u ovom periodu, kazala Premovićeva, koja je ukazala da su oni bili izuzetno moćan ilirsko-tračanski narod za koje se vezuje legenda o osnivanju Troje.
Premović-Aleksić kaže da su otkriveni grobovi spaljenih pokojnika, koji su nakon spaljivanja na lomači pohranjeni u urnama.
Ovo su, rekla je ona, bila grobna mesta, a na osnovu karakteristika urni može se reći da ovi grobovi pripadaju poznom bronzanom dobu, rekla je Premović-Aleksić. U bronzanom dobu, prvi poznati stanovnici ovog područja su Daradanci.
"To je pleme koje je živjelo na prostoru Makedonije, Južne Srbije, Kosova do nas ovde, mi smo im jugozapadna granica. Dardanci su bili veliko i jako pleme, jedno od najstarijih na prostoru Balkana", rekla je Premović-Aleksić.