Nobel za mir kineskom disidentu Liu Siaobu
Odluka Nobelovog komiteta za mir da ovu prestižnu nagradu dodeli kineskom borcu za prava čoveka, disidentu i književniku 54-godišnjem Liu Siaobou, osuđenom u Kini na 11 godina zatvora zbog "protivdržavnih aktivnosti", naišla je na oštra reagovanja u Pekingu, zabrinutost u Oslu i pohvale s više strana sveta.
Norveški Nobelov komitet saopštio je da je nagrada dodeljena za "dugotrajnu borbu nenasiljem za osnovna ljudska prava" u Kini. Nagrada će biti uručena u Oslu 10. decembra. Dobitniku nagrade sleduje i 1.500.000 dolara.
Kina je ranije upozorila Nobelov komiteta da bi uručivanje nagrade kineskom disidentu moglo da utiče na odnose Kine i Norveške, jer bi bolo protumačeno kao "neprijateljski gest".
Liu Siaobo, 54-godišnji je kineski borac za prava čoveka, pesnik i profesor književnosti. On je 1989. godine na Trgu Tjenanmen u Pekingu, štrajkovao glađu zajedno sa studentima koji su se borili za demokratiju.
Obama: Oslobodite Lija
Predsednik SAD Barak Obama pozvao je Kinu da što pre oslobodi laureata Nobelove nagrade za mir Lijua Sijaoba.
"U poslednjih 30 godina Kina je ostvarila dramatičan napredak u ekonomskim reformama i izvlačenju nekoliko stotina miliona ljudi iz siromaštva", saopštio je Obama, prošlogodišnji dobitnik ove nagrade.
Obama je dodao da ovo priznanje služi kao opomena da političke reforme u Kini nisu bile na tom nivou i da se moraju poštovati osnovna ljudska prava svakog muškarca, žene i deteta. |
Nekoliko sati pred objavljivanje dobitnika Nobelove nagrade za mir predsednik Nobelovog komiteta Torbjorn Jagland rekao je da će ovogodišnja nagrada za mir biti kontroverzna.
Na pitanje novinara da li će biti potrebno i ove godine braniti izbor komiteta kao što je to bilo prošle godine posle kritika da je Nobelova nagrada za mir prerano dodeljena američkom predsedniku Baraku Obami, Jagland je jednostavno odgovorio: "Da, bez sumnje".
"Razumećete za nekoliko časova kada bude saopšteno ime laureata", objasnio je Jagland.
Kineski državni mediji su blokirali vesti o dodeli Nobelove nagrade za mir Liu Siaobou čim je odluku o tome objavio Nobelov komiteta za mir u Oslu, javila je agencija AP.
Američka agencija je dodala da su "kineski vladini cenzori takođe blokirali vesti o Nobelovoj nagradi za mir na veb-sajtovima na Internetu".
Ljosa: Nobelova nagrada Liju Sjaobou omaž disidentima Kine
Ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost, peruanski pisac Mario Vargas Ljosa, ocenio je danas da je dodelom Nobelove nagrade za mir kineskom
"Mislim da je to omaž svim kineskim disidentima i svim Kinezima koji žele da razvoj i napredak Kine ne budu samo ekonomski nego i politički", rekao je peruanskoj televiziji Frekuensija latina pisac koji je u četvrtak dobio Nobelovu nagradu. |
Nobelovu nagradu za mir dodelju Nobelov institut u Oslu. Ove godine za ovo prestižno priznanje prijavljen je rekordan broj od 237 kandidata.
I zemlje EU traže oslobađanje kineskog disidenta
Pored američkog predsednika Baraka Obame i tibetanskog duhovnog vođe dalaj lame, oslobađanje Siaoboua zatražilo je i nekoliko vodećih evropskih zemalja.
"Francuska, kao i Evropska unija, izrazili su zabrinutost zbog njegovog hapšenja i više puta tražili njegovo oslobađanje", rekao je francuski ministar inostranih poslova Bernar Kušner govoreći o kineskom disidentu.
Nemačka vlada je izrazila želju da se kineski disident uskoro oslobodi da bi mogao lično da primi svoju nagradu, rekao je u Berlinu portparol vlade. On je dodao da se nemačka vlada već ranije angažovala za njegovo oslobađanje i da će nastaviti to da čini.
Švedska je podsetila da je 2009. godine kao predsedavajuća EU pozvala Kinu da odmah bezuslovno pusti na slobodu Siaoboa i ocenila da je zatvorska kazna od 11 godina "neočekivano teška".
Otkazana konferencija za novinare
Kina je nakon samita sa EU otkazala konferenciju za novinare kojoj je trebalo da prisustvuju i nezavisni kineski novinari, izjavili su danas izvori iz EU. Ova vest pojavila se samo nekoliko časova nakon što je Kina zapretila represalijama protiv Norveške, jer je Nobelova nagrada za mir dodijeljena kineskom prodemokratskom aktivisti Liju Sijabaou.
Predsednik Međunarodne novinarske asocijacije Lorenco Konzoli rekao je da su kineski novinari akreditovani u skladu sa redovnom procedurom evropskog bloka.
Međutim, diplomate ističu da je kineska delegacija na čelu sa premijerom Ven Đija Baom odbila da održi planiranu konferenciju za novinare ukoliko se tim novinarima omogući ulazak u prostoriju za medije. |