Ras je izvor srpske duhovnosti
U prisustvu velikog broja vernika iz Raške oblasti, sa severnog Kosmeta, iz Crne Gore i drugih delova Srbije, u porti Petrove crkve kod Novog Pazara, najstarije hrišćanske bogomolje na Balkanu, održan je Nemanjin-svetopetrovsko deževski sabor kome su, osim velikodostojnika Srpske pravoslavne crkve, prisustvovali i predstavnici države, vojske, policije i lokalne samouprave.
Sabor je počeo Svetom arhijerejskom liturgijom koju je, sa vladikama Teodosijem, Joanikijem, Grigorijem i Davidom, služio administrator Raško-prizrenske eparhije mitropolit Amfilohije, sa sveštenstvom i monaštvom Srpske pravoslavne crkve i Eparhije raško - prizrenske.
Pomirenje
|
Obraćajući se prisutnom narodu, mitropolit Afilohije, između ostalog, rekao da je u Starom Rasu sve počelo i da je na ovim prostorima Stefan Nemanja formirao prvu srpsku državu.
- Odavde teče izvor vode žive kojom se napajamo, ovde je naša kolevka i ovde je naše ognjište. Sve što imamo i što znamo o sebi ovde je rođeno, kod ove crkve Petra i Pavla.
Sva naša duhovnost, naša državotvornost, naša kultura, sva naša pesma i sva naša tkanja vekovna od Simenona Mirotočivog i Svetoga Save ovde su začeta - istakao je mitropoliti Amfilohije naglasivši da će Nemanjin - svetopetrovsko deževski sabor i ubuduće biti mesto okupljanja i sabiranja naroda ovog kraja.
Na saboru su govorili i akademik Veselin Đuretić, publicista Ljiljana Bulatović, pesnik Dobrica Erić i Jovica Vlahović.
Posebno priznanje sabora Povelja "Stefan Nemanja" uručena je pesnku Dobrici Eriću koji je, kako stoji u obrazloženju, dao veliki doprinos srpskoj književnosti, kulturi i promociji srpstva po svetu.
Sabor je nastavljen kultrno-umetničkim programom koji su pripremila kulturno-umetnička društva i glumci iz ovog kraja i s Kosova i Metohije, a potom su gosti obišli selo Deževa, gde je Stefan Nemanja začeo svoju državu i gde još stoje ostaci njegove Saborne crkve.
Naučni skup
|