Bradić: Evropa nas ne poznaje dovoljno
Ministar kulture Srbije Nebojša Bradić ocenio je, neposredno po dolasku iz Brisela gde je u Evrospkom parlamentu otvorio izložbu "Srbija, zemlja fresaka", da smo njome uputili evropsku poruku koja je prepoznata i pozdravljena. "Ta evropska poruka koju smo mi uputili u središtu evropske zajednice u odnosu na kulturu i u odnosu na zajedničke vrednosti koje pripadaju i Srbiji, Evropi i svetu je uočena, prepoznata i pozdravljena", ocenio je Bradić.
On je izložbu odabranih fresaka iz srpskih srednjovekovnih crkava i manastira u sedištu Evropske unije ocenio kao veoma važan događaj međunarodnog povezivanja Srbije, ali i još više od toga - autentičnu priču o Srbiji, njenoj kulturi i kulturnom nasleđu.
Govoreći o višestrukom značaju takvih događaja, Bradić je pre svega ukazao da oni doprinose smanjivanju određenih predsrasuda koje postoje u odnosu na Srbiju.
"Evropa nas sticajem okolnosti i poznatih događaja minulih decenija ne poznaje dovoljno u onome što jesu naši pravi kvaliteti", dodao je on.
Podsećajući da su naši istaknuti pojedinci iz sfere kulture i umetnici dobar primer međunarodnog povezivanja, koji na dobar način doprinose približavanju Srbije Evropi, Bradić je rekao da smo sada došli i do institucionalnih veza koje su pođednako važne i ukazuju na to da Srbija može biti partner Evropi.
Ministar kulture izložbu smatra izuzetno važnom i zato što ukazuje na deo kuturnog nasleđa do kojeg je našoj državi veoma stalo, ali i umetnosti koja je prepoznata na listi svetske kulturne baštine. Jedan deo izložbe posvećen je, kako je napomenuo, i našim spomenicima kulture koji su na UNESKO-voj listi kao posebno ugroženi.
"U tom smislu su izrečene veoma dobre poruke i tokom samog otvranja kome je prisustvovalo oko 50 evropskih parlamentaraca, kao i tokom kasnijeg razgovora sa predstavnicima Evropskog parlamenta. Ono što je mnogo važnije je što smo u zgradi Evropskog parlamenta za postavku dobili ugledan prostor koji omogućava da je tokom dana vidi više od hiljadu ljudi", napomenuo je Bradić.
Izložba će zato, smatra on, dobro komunicirati sa posetiocima i na neki način upućivati prave poruke o tome kakav odnos Srbija neguje prema kulturnom nasleđu, o njegovoj važnosti za građane Srbije i o tome koliko ono može da bude predmet povezivanja i prošlosti i sadašnjosti, ali i budućnosti.
Uzbuđenje koje su imali posetioci izložbe govore upravo o važnosti kulturnog nasleđa za sve, rekao je on, dodajući da su domaćini posebno ukazali na važnost približavanja Srbije Evropi u svim oblastima, gde kultura ima prioritet.
"Reakcije na način predstavljanja i međunarodnog povezivanja srpske kulture u Briselu su bile veoma dobre", preneo je Bradić, podsetivši da je Srbija tokom ove godine u sedištu EU imala još dva važna kulturna događaja.
To je bilo predstavljanje tradicionalne kuzlture u Muzeju muzičkih instrumenta i kada je Srbija učinila donaciju tom značajnom Muzeju, kao i izložba "Put kulture-Tvrđave na Dunavu" kojoj je domaćin bila Evropska komisija.
On je napomenuo da do kraja godine predstoji i predstavljanje srpske kinematografije, a naredne godine, prema pozivu koji je već stigao, biće predstavljena i srpska savremena likovna umetnost.
"Jako je važno da naša kulturna scena u Briselu bude kontinuirano predstavljena, da naši projekti permanentno budu predstavljeni u evropskim institucijama, ali i u evropskim gradovima", zaključio je Bradić.