Kosovo se i pesmom čuva
Uprkos kiši koja je opasno pretila, a na kraju počela i da pada, više od 10.000 žitelja Severnog Kosova i srpskih enklava južno od Ibra okupilo se nedavno u Lešku kod Leposavića na tradicionalnoj manifestaciji Prvi glas doline Ibra koja je prošlog jula proslavila pet decenija postojanja, a ove godine je, u organizaciji Centra za kulturu "Sava Dečanac" u Leposaviću, održana 51. zaredom.
Cilj ove jedinstvene manifestacije je da sačuva srpsku narodnu pesmu, da okupi i Srbe ostale na Kosovu i Metohiji i da na kvalitetnom kulturnom događaju spoji mlade iz svih srpskih enklava i sredina u pokrajini.
- Došao sam čak sa Brezovice da bar jednu noć budem sa mojim narodom u Lešku, uživam u dobroj narodnoj pesmi i osećam se slobodno i lepo. Svaka čast Leposavcima što 51. godinu uspevaju da organizuju manifestaciju koja uvek okupi i po 10.000 ljudi... Ovo nam je velika podrška, a i poruka svima da Srba na Kosovu još i te kako ima, da čuvamo i negujemo sve što je naše i da nećemo da se selimo - ističe Milan Stošić iz Štrpca.
Manifestacija Prvi glas doline Ibra zamišljena je kao takmičenje najboljih pevača iz devet opština kroz koje protiče ova pesmom opevana reka. Međutim, sve je više zahteva da učestvuju i pevači sa druge strane Ibra.
Zahvalni Miši Mijatoviću
Ogroman doprinos održavanju Prvog glasa doline Ibra godinama sa svojim orkestrom i vrhunskim gostima pevačima daje poznati harmonikaš Miša Mijatović. On ovog jula nije mogao da dođe, ali je došao njegov orkestar. Gotovo da nema poznatog pevača iz Srbije koji nije bio u Lešku. Ove godine žirijem je presedavao Milan Topalović Topalko, a pevali su i Srećko Šušić i nekoliko učesnika emisije Zvezde Granda.
- Ove godine imali smo takmičare (i pobednika) iz Štrpca, Babinog Mosta, Novog Brda... Iduće godine doći će nam i Velika Hoča, Sirinićka Župa, Kosovsko Pomoravlje, Plemetina, Čaglavica... Baš smo se obradovali što je glavnu nagradu odnela Tijana Stanković iz Štrpca i to je potvrda da se srpska izvorna pesma čuva i neguje i tamo gde nije lako biti Srbin - ističe Gojko Milivojević, dugogodišnji direktor Centra za kulturu "Sava Dečanac" i "alfa i omega" ove i drugih velikih kulturnih manifestacija na Severu Kosova.
Zajedno sa Milivojevićem i sadašnjim direktorom Centra za kulturu "Sava Dečanac" Mirkom Biševcem i penzionisanim kulturnim pregaocem Miroslavom Ninićem, izuzetan doprinos održavaju ovog i drugih vrlo kvalitetnih kulturnih događaja, daje i prof. dr Valentina Pitulić, šef katedre za narodnu književnost na Filološkom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici koja uvek ima vremena za svoje Leštane i Leposavce i za svoj narod na Kosovu i Metohiji... Ona je i organizator, voditelj, član žirija, glumac, istoričar, profesor za primer.
Beograd da nam pomogne
- Velika je besparica, malo firmi na Severu Kosova radi, pa je teško naći novca za kulturu i velike manifestacije koje su stožer našeg okupljanja, duhovnog jačanja i opstanka na ovim prostorima. Ipak, uz pomoć izuzetnih entuzijasta koje imamo, opštine Leposavić i sponzora, sve manifestacije održavamo "u životu", a neke su bolje i masovnije nego ranije. Ponosni smo i na Festival folklora, na naš KUD Kopaonik, slikarsku koloniju, Festival filma, pozorišne predstave, pesničke večeri, česte koncerte poznatih rok grupa... Kultura je osnov našeg bitisanja na Kosovu i Metohiji, zato apelujem na Beograd da nam pomogne da mlade izvučemo iz kafića i od kompjutera, da ih okupimo ovako lepim povodima i drugoj strani pokažemo da nas ima i da nas niko i nikada ne može oterati sa našeg Kosova i Metohije - ističe Miro Biševac.