Ljubavna pisma izgubila od fudbala
Na ovoj našoj planeti ljubav je reč sa najviše tumačenja, sa najviše definicija, a koliko god se to umnožavalo - nikad nije dosta i može još i još. Vođena tim saznanjem, Tanja Kecojević, nastanjena u Erbleu, glumica sa diplomom nekadašnje sarajevske Akademije za scenske umetnosti, dosetila se da na malu scenu postavi zanimljivu kombinaciju, odnosno, ljubav, što može biti radost i sreća ili tuga i bol, želja i čežnja, strast ili "pukao balon", dakle, osećaj leta i života ili pada i smrti.
- Krenuli smo šetnjom kroz literaturu i to od 16. veka do danas, a izbor su bila ljubavna pisma. Mocart, Viktor Igo, Apoliner, Vernen, Didro, Mopasan, Bonaparte, Žorž Sand, Brel, pa i pisma s fronta svojim najvoljenijim, to je neprocenjivo blago skale emocija, a i dokaz da je ljubav bezvremenska i uvek jednako jaka i moćna - objašnjava Tanja, koja je predstavu uradila na francuskom jeziku sa fracuskim glumcima Gi Simonom, velikim poznavaocem francuske literature, njegov je izbor tekstova, i Tomasom Gijeom, majstorskim izvođačem na fruli.
Donela je Tanja na mesto nastupa, u Kulturni centar Srbije, pravi dekor, svakojake rekvizite, uostalom, sve je trebalo da liči na pravu scenu.
Teatar anđela u trošnom ambaru
- U meni uvek bujaju ideje. Posle ove predstave, htela bih da pripremim program na temu ljubavi koju su svojim rečima kreirali naši divni pisci - najavljuje Tatjana, za mnogo šta se zahvaljujući gradiću Erbleu, u kojem se nastanila, obnovila i kulturom oživela stari trošni ambar pretvorivši ga u malu scenu pod imenom Teatar anđela. Koliko to dobro deluje potvrđuje opštinska odluka da ga upiše na Listu arhitektualne i kulturne ostavštine.
Tako Tanja, uz marljivog supruga Aleksandra, nastavlja da ispisuje istoriju Erblea.
- Jedino nam je malo podapelo nogu Svetsko prvenstvo u fudbalu, očekivali smo malo više posetilaca jer kad god je reč o ljubavi publika se namagnetiše. Ovaj put moramo priznati da je pobedila ljubav prema fudbalu - razrađuje Tanja.
Prisutnoj publici dopala se ideja i izbor pisama, pa mnogi glasno zažališe što je ovo moderno doba brzine izbrisalo pisane izlive nežnosti, tkanje emocija kroz nezamisliva poređenja i kroz reči slikanje topline i slasti doživljaja.
Aplaudiralo se, a Tanji žao što u prostorijama Kulturnog centra Srbije nije bilo prilike i za nastavak druženja uz posluženje.
- I to je razumljivo, s obzirom na nemile događanja u Kuturnom centru Srbije u Parizu. Nadam se da će se problemi što pre rešiti i da će opet u toj našoj Meki kulture, kao i ranije, druženje biti obavezni spontani finiš.