Predrag Marković: Prva epizoda "Nemanjića" nas posramila - a Hrvati su od nepoznatih kraljeva napravili pitu
"Stefan Nemanja kao i život njegove dece bio je jako uzbudljiv, pa su mogućnosti predstavljanja te veličanstvene epohe naše istorije u televizijskom formatu neograničene, pilot epizoda serije je izneverila očekivanja, ali treba sačekati da vidimo u šta će se serija razviti", kaže istoričar Predrag Marković.
Posle emitovanja dugo očekivane pilot epizode serije "Nemanjići" u programu Nacionalnog servisa nekoliko sati pre isteka 2107. godine, nastale su polemike u javnosti od onih da je pisanim uvodom trebalo gledaocima približiti epohu o kojoj je reč, do primedbi scenaristima Gordanu Mihiću i reditelju Marku Marinkoviću zbog loše glume, odsustva drame i upotrebe "modernog" jezika kojim Nemanjići i njihovi savremenici nikako nisu mogli da govore.
Za Markovića je međutim, kako kaže, najznačajnije kako će ova serija prikazati dinastiju Nemanjića, jer su oni jedna od najvažnijih evropskih dinastija Srednjeg veka sa čudesnim i komplikovanim životima u odnosu na koju, kako ocenjuje, junaci "Igre prestola" izgledaju kao pojednostavljeni strip junaci.
- U dve generacije Nemanjići su osnovali državu i podigli je na nivo evropske ravnopravne sile. Osnovali su i crkvu i stvorili jezik. Stefan Nemanja je uspeo da se sretne sa dva najmoćnija vladara Evrope - Fridrihom Barbarosom i Manojlom Komnenom - kaže on i dodaje da su svi očekivali da će najskuplji projekat u srpskoj kulturi, posle filma "Sveti Georgije ubiva Aždahu", pokazati kako može da se na savremeni način prikaže jedna od najvažnijih evropskih dinastija Srednjeg veka, ili kako su, recimo, "Hrvati od polupoznatih kraljeva uspeli da naprave pitu".
- Ali nas je pilot epizoda posramila - kaže Marković uz opasku da Srednji vek na bioskopskim platnima i televizijskim ekranima u Srbiji kao da je uklet, jer za njega nema dileme da je promašen duh vremena u pilot epizodi koji najavljuje seriju "Nemanjići".
On kaže da je najbolji primer za to vezan za tumačenje Bitka kod Pantina.
- U tom boju Stefan Nemanja drži govor u kojem kaže: "Videli smo šta mogu da urade Srbi kada se slože". To je bitka u kojoj je poginuo njegov brat što je neobično za takav motivacioni govor. Drugi element je rečenica koju izgovara Stefan Nemanja: "Za krst časni i slobodu zlatnu". Taj poklič je je nastao u 19. veku i koristi ga Mažuranić u knjizi "Smrt Smajlage Čengića" i Njegoš u "Gorskom vijencu". Nisam siguran da je Stefan Nemanja čitao epske pesme iz 19. veka a sigurno nije čitao Mažuranića - kaže Marković.
Prema njegovim rečima, autorima se potkrao i jedan bizaran propust u pilot epizodi Nemanjića.
- Dva dečaka Stefan i Vukan komentarišu bitku kod Pantina. Stefan u tom momentu ima 2 godine. Kako dete od dve godine može da bude tako izdžigljalo i da daje stručan vojno-politički komentar bitke - kazao je Marković.
Marković dodaje i to da je u TV projekat "Nemanjići" uloženo mnogo truda i sredstava i da o seriji ne treba suditi samo na osnovu pilot epizode, već da treba sačekati i videti u šta će se pretvoriti televizijska priča o lozi Nemanjića.