I odrasli vole bajke
Nedavno je u crkvi St. Jakob u Cirihu održan koncert za decu i odrasle Simfonijskog orkestra, kome su prisustvovali gotovo svi profesori Dopunske nastave na srpskom jeziku iz skoro svih kantona, više od 800 učenika, roditelji i sveštenici Srpske pravoslavne opštine Cirih.
Zbog velikog interesovanja gledalaca, organizovana su dva koncerta i sve ulaznice su bile rasprodate.
Na programu je bilo delo ruskog kompozitora Sergeja Prokofjeva, simfonijska bajka "Peća i vuk".
Bajku je na srpskom jeziku govorio dramski umetnik Ivan Bosiljčić. Pored ovog dela, orkestar je izveo i muziku iz filma "Pirati s Kariba".
Dirigentska palica Olivere Sekulić, sjajan orkestar i vrhunski umetnik Ivan Bosiljčić doprineli su da se muzikom i rečju dočaraju razne situacije u kojima se nalazio glavni junak Peća, opišu životinje i predosete napeti trenuci.
Decu je posebno oduševila muzička tema iz filma "Pirati s Kariba", a sve prisutne kada je na kraju Ivan Bosiljčić recitovao "Zdravicu" i otpevao pesmu "Pukni, zoro".
Vrhunskom interpretacijom podigao je publiku na noge i izazvavši pregršt emocija u publici.
- Ovo je bilo nešto izuzetno što do sada nikada nije viđeno u Cirihu, a svih 116 mojih učenika i većina roditelja su prisustvovali ovom veličanstvenom koncertu. Dirigentkinja Olivera Sekulić i sjajan simfonijski orkestar pružili su nam duhovno obogaćenje i proširili muzičke vidike. Ivan Bosiljčić koji je i ovog puta pokazao svoj raskošni talenat u svim domenima, oduševio je sve prisutne, a mnoge i rasplakao maestralnim i emotivnim izvođenjem pesme "Pukni, zoro" - rekao je dr Miško Jovanović, profesor Dopunske nastave na srpskom jeziku u Cirihu.
Ozarena lica publike, rasplamsane emocije, duhovno obogaćenje vrhunskom umetnošću svedoče da je ovo bio jedan sjajan koncert koji će se dugo pamtiti.
U publici je bilo i mnogo Švajcaraca i pripadnika drugih naroda, a pokrovitelj koncerta bila je Srpska pravoslavna opština u Cirihu.
Prvi put na srpskom
"Peća i vuk" je dečja priča (muziku i tekst je napisao Prokofjev), koju priča narator uz pratnju orkestra. Centralno dečje pozorište iz Moskve naručilo je 1936. godine od Prokofjeva da napiše simfoniju za decu. Namera je bila da se kultiviše muzički ukus dece. Zainteresovan ponudom Prokofjev je delo napisao za samo četiri dana.
Ova simfonijska bajka je doživela veliki broj ekranizacija i izvođenja, a u Švajcarskoj se prvi put izvodi na srpskom jeziku.