Budžet samo za miljenike
Srpski reditelji, glumci i ostali filmski radnici nezadovoljni su neravnopravnom podelom novca koji je namenjen za snimanje filmova. I dok jedni imaju sreću da dobiju pare na konkursu, drugi pak smatraju da država ne ulaže dovoljno i da filmove snimaju samo oni koji se preko veze dokopaju novca. Među njima je navodno i Lazar Ristovski koji je na konkursu FCS dobio deo novca za film "Čarape kralja Petra".
- Prašinu oko mog imena digli su oni koju redovno dobijaju novac na konkursima. Nisam i ne želim da ulazim u polemike s njima jer nisu dostojni toga. O meni govori moje delo. "Čarape kralja Petra" spremam već sedam godina, ali umorio sam se od svega i verovatno ću odustati. Tako će oni koji me mrze imati razloga da se raduju što Srbija neće imati film o Velikom ratu. Valjda su Srbiji važnije prizemne komedije koje navodno pune bioskope od epopeje o stradanju Srbije u toj antičkoj tragediji kakvo je bilo povlačenje srpske vojske preko Albanije - rekao je u jednom intervjuu Lazar Ristovski. Dragan Bjelogrlić, koga često navode kao primer nekoga ko dobija novac od države, jednom prilikom je rekao da je zabluda da za snimanje dobrog filma treba mnogo para.
Javna kampanja
Mladi istoričar iz Kruševca Marko Marinković, reditelj dva igrana filma, pokrenuo je javnu kampanju prikupljanja novca za snimanje igrano-edukativnog filma o knezu Lazaru Hrebeljanoviću.
- Već ti godine radimo na ovom filmu i sa nešto novca što smo skupili snimili smo promotivni video kako bi ga pokazali potencijalnim donatorima. S obzirom na to da nismo skupili ceo budžet za film, polovinu tražim od građana Srbije. Za ceo film je potrebno 40.000 evra, dok u kampanji prikupljanja novca tražimo 20.000 evra - kaže Marko Marinković.
- Mogu da se naprave stvari koje ne moraju mnogo da koštaju. Ako ste mladi, možete da se odreknete svojih honorara. Treba raditi obične, jednostavne, nepretenciozne priče. Ako je dobar tekst nema glumca koji neće pristati da igra. I za manju lovu. Ili nađete jednog glumca koji bi vam podigao rejting produkcije, a ovi ostali sačekaju... Dobar primer je "Mali Budo" kao film koji u startu nije imao nikakva sredstva. Oni su snimili 20 minuta i pustili producentima, distributerima njima se dopalo i dali su novac - kazao je Bjelogrlić.
Tihomir Stanić deset godina je prikupljao novac za snimanje filma "Mi smo iz Jasenovca" i na kraju je odustao.
Kritičan Dragojević
Jedan od najžešćih kritičara na društvenim mrežama je reditelj Srđan Dragojević, iako je 2009. od demokrata koji su tada bili na vlasti dobio novac za snimanje jednog od najskupljih filmova u istoriji srpske kinematografije. U pitanju je ostvarenje "Sveti Georgije ubija aždahu" (koštao oko pet miliona evra) a koji nije opravdao uložena sredstva i loše je prošao u bioskopima.
- Shvatio da nemam više snage, ušao sam u ćorsokak i taj projekat stavio na stranu. Nisam konkurisao u FCS zato što tamo dobijete 20 posto budžeta. Takva su pravila. Sad procenjujem da je situacija takva da jednostavno ne postoji zrelost za takav film - kaže Tihomir Stanić.
Filmski centar Srbije često je na tapetu kao neko ko "daje" pare, pa na sva sporna pitanja u sutrašnjem broju "Vesti" odgovoriće Boban Jevtić, direktor FCS.
Tišina u ministarstvima
Iako je preko Filmskog centra Srbije dobio 400.000 evra film "Zaspanka za vojnike", Predrag Gaga Antonijević kaže da je budžet ovog filma dva miliona evra, pa su morali da traže pomoć od prijatelja.
- Nije u pitanju samo novac, država nam nije izašla u susret. U martu smo molili Ministarstvo vojske da nam pomognu i "pozajme" četu vojnika za scene bitaka, ali su oni potpuno nezainteresovani. Tražili smo i od policije da nam daju odred konjice na dva dana da snimimo juriš srpske konjice. Apsolutna nula, ništa, tišina. Pokušali smo koliko možemo da ovo uradimo sami, znači privatnim parama, koje se, znamo nikad neće vratiti, jer jednostavno nije moguće da se vrate iz eksploatacije filma - kaže Antonijević.