Predstava koja je podigla medijsku prašinu: Umetnost bez mere i granice
Predstava "Olimp: U slavu tragedije" belgijskog reditelja Jana Fabra, kojom je otvoren 51. Bitef, podigla je veliku prašinu u medijima i podelila publiku. Predstava je trajala punih 24 sata na sceni Centra Sava, a zasnovana je na grčkoj mitologiji.
Društvene mreže usijale su se od prozivki, jer je RTS uživo prenosio ovu predstavu koja je bila prepuna eksplicitnih scena i golotinje. Pa ipak, dvorana Centra Sava bila je puna dok su se na sceni smenjivali gotovo svi umetnički žanrovi - klasični teatar, balet, savremeni ples, opera, performans.
Međutim, scene u kojima muškarci goli igraju na bini uz zvuke sirtakija, one u kojima žene pokazuju intimne delove tela, ali i one u kojima se prikazani eksplicitni seksualni i homoseksualni sadržaji, izazvale su najburnije reakcije. U 14 Fabrovih slika smenjivale su se scene brutalnog nasilja sa poetskim prizorima - rat i mir, žrtva i osveta, anđeosko i demonsko...
- Kultura?! Tako je dobro onda biti nekulturan... Ja ovo ne smatram umetnošću... Golotinja na Javnom servisu, ovakvu umetnost nikada neću razumeti... Strašno - samo su neki od komentara na društvenim mrežama.
- Ovo je drugačiji teatar koji me ljuti, iritira, ponižava, stvara odbojnost, ali me i budi, a to je, mislim, i cilj predstave - kazala je hrvatska glumica Ksenija Prohaska.
Šest godina priprema
Predstava "Olimp", po oceni pozorišnih kritičara, promenila istoriju savremenog teatra, a njeno prikazivanje u Beogradu je dokaz da se stvari menjaju i u tradicionalnoj zemlji kao što je Srbija.
- To je neverovatno putovanje. Pripreme su trajale šest godina, sam proces rada na predstavi 12 meseci. Bilo je to izuzetno mentalno i fizičko putovanje, a i samo gostovanje sa predstavom po svetu je neverovatno, jer neprestano učiš i istražuješ, na primer, o vezi između tragedije i snova - rekao je Fabr.
Mnogi su ovu predstavu "povezali" i sa nedavno održanom Gej paradom u Beogradu i pitaju - kuda ide ovaj svet?
- "Olimp" je specifična stvar, funkcioniše na više nivoa, zahteva i neko predznanje. Ako vas vređa, promenite kanal - napisala je na Tviteru Staša Koprivica, pozorišni reditelj, dramski pisac i scenarista.
Publika je mahom ostala u sali, neki su i zadremali na sedištima tokom noći, dok su glumci imali tri pauze od sat vremena, i to vreme iskoristili kako bi dremnuli na bini umotani u bele vreće za spavanje. Plesom svih 27 izvođača prekrivenih bojom, pala je zavesa na ovaj jedinstveni spektakl, a umetnike je publika nagradila desetominutnim aplauzom.
Međutim, ostalo je ključno pitanje: gde su granice umetnosti i da li je oduševljenje ovom, malo je reći neobičnom predstavom, ipak samo plod pomodarstva kako bi se "išlo ukorak sa svetom". Takođe, da li je predstava imala za cilj provokaciju po svaku cenu, a ako jeste - autori su, bar u Srbiji, u tome potpuno uspeli.
Beograd među odabranima
Zbog zahtevnosti i napora izvođača, predstava "Olimp" se ne izvodi tako često, pa se Beograd našao među retkim gradovima u kojima gostuje. Do sada "Olimp" je gostovao u Berlinu, Jerusalimu, Atini, Avinjonu i Parizu i u svuda je dočekan sa oduševljenjem i pozdravljen ovacijama publike.